Aktuality

A čo tankovacie pištole na čerpacích staniciach? Môžete sa cez ne nakaziť?

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

Môžem sa nakaziť koronavírusom COVID-19 tak, že po nakazenej osobe chytím do ruky palivovú pištoľ na čerpacej stanici? Na túto otázku je náročné jednoznačne a spoľahlivo odpovedať, pretože do odpovede vstupuje veľké množstvo ďalších faktorov. Nakazená osoba nemusí preniesť vírus prostredníctvom svojich rúk, ak do nich predtým nekašľala, nekýchala alebo si do dlane neutrela nos či sliny. Na druhej strane nie je možné prepokladať, že tak skutočne nespravila v nevedomosti, že je nakazená.

Čerpacie stanice na Slovensku bez výnimky pristúpili na pomerne rozsiahle bezpečnostné opatrenia, ktoré sa týkajú zamestnancov i zákazníkov. Zamestnanci používajú ochranné prostriedky, ako rúška a rukavice, zatiaľ čo zákazníci majú povinnosť kryť si tvár rúškom, šálom alebo akýmkoľvek iným spôsobom a zdržiavať sa v priestoroch čerpacej stanice čo najkratšiu možnú dobu. Na prevádzkach nemožno konzumovať jedlá a preferuje sa platba kartou a mobilom.

Spoločnosti prevádzkujúce čerpacie stanice ale väčšinou neuvádzajú, či vykonávajú ďalšie bezpečnostné opatrenia pri samotných stojanoch a pištoliach s palivami. Výnimkou je sieť čerpacích staníc Shell, ktorá vo svojom vyjadrení na webe uvádza, že okrem kľučiek dverí či pultov dezinfikuje aj tankovacie pištole. Najvyťaženejšie miesta Shell podľa vlastných dezinfikuje každých 15 minút.

Dezinfikácia každej pištole po každom použití podľa všetkého nie je realistická, pretože by si vyžadovala nielen enormné finančné náklady, ale aj personálne. Rozumnejšie je, aby samotní zákazníci dbali na vlastnú bezpečnosť a pri používaní tankovacej pištole používali rukavice. Môžu mať nasadené vlastné rukavice alebo využiť tie, ktoré nájdete pri stojanoch na každej čerpacej stanici. Hneď po použití je najlepšie zahodiť ich do koša.

Prečítajte si aj:


5 kíl benzínu, poprosím (História tankovania)

Martin Šebesta


Ako dlho sa vírus udrží na rôznych povrchoch a v prostrediach?

Redakcia (s)


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie