Aktuality

Koniec súkromia za volantom! Autá budú vedieť, či telefonujeme alebo fajčíme počas šoférovania.

Automobilka SEAT sa v súčasnosti zameriava na vývoj novej technológie s umelou inteligenciou, ktorá by mala sledovať stav vodiča za volantom. Oficiálne má slúžiť k včasnému varovaniu pred mikrospánkom za volantom, pričom nasadenie tohto systému do prevádzky plánujú Španieli už čoskoro s predstavením modelu Xplora. Finálna verzia bude vedieť snímať tvár vodiča, pohyb jeho hlavy, zreníc aj viečok. Zaznamená aj to, keď sa vodič pozerá do telefónu alebo zaspáva, vtedy ho technológia akusticky upozorní.

Podobné technológie odporúčajúce vodičovi prestávku tu už nejaký ten čas máme, no SEAT plánuje sledovanie vodičov posunúť na novú úroveň. Vyvíjaný systém dokáže overiť napríklad aj to, či vodič očným pohľadom zaznamenal napríklad chodca na priechode a dokáže posádku včas upozorniť na blížiace sa nebezpečenstvo. Ďalší efekt sa týka skenovania tváre a prispôsobenia vozidla užívateľovi ako to poznáme napríklad z nových modelov Subaru. Po rozpoznaní človeka auto samočinne upraví sedadlá, osvetlenie či klimatizáciu na preferovanú úroveň.

Inštalácia kamier sledujúcich dianie v kabíne sa môže niektorým ľuďom zdať ako ďalší krok k ešte rozsiahlejšiemu sledovaniu verejnosti. SEAT však tvrdí, že obstarávané zábery budú anonymné a neplánuje ich šíriť ďalej. V čase hackerských útokov však kritici vidia možný potenciál na zneužitie takýchto záznamov. Už dnes máme vo vozidlách nainštalované mikrofóny, ktoré môžu cez dátovú sieť odpočúvať rozhovory v aute. V prípade potreby môže byť automobilka nútená odovzdať údaje o človeku vláde či rozviedke. Aj dnes oficiálne spolupracujú mobilní operátori so štátom, ktorému odovzdávajú informácie o cestách do zahraničia v súvislosti s Coronavírusom. Zásah do súkromia v prípade inštalácie týchto technológií do vozidla tak môžeme považovať za zaručený.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.