Aktuality

Hyundai pre Uber vyrobí lietajúce taxíky

Hyundai je prvou automobilkou, ktorá sa k iniciatíve Uber Elevate pripojila. V rámci tohto partnerstva bude Hyundai vyrábať a rozmiestňovať lietajúce stroje a Uber poskytne služby potrebné pre podporu leteckej prepravy, prepojenie na pozemnú dopravu a zákaznícke rozhranie prostredníctvom siete na spoločné využívanie leteckej prepravy. Obe strany zároveň spolupracujú na konceptoch infraštruktúry pre podporu pristávania a vzletu tohto nového druhu vozidiel. Model je navrhnutý tak, aby vertikálne vzlietal a pristával a počas letu sa zmenil na lietadlo s krídlami. Lietajúci stroj spoločnosti Hyundai bude mať zo začiatku pilota, no časom prejde na autonómnu obsluhu.

Zatiaľ ako štúdia

Spoločnosti Uber a Hyundai Motor Company na veľtrhu spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show (CES) v americkom Las Vegas zároveň odhalili model štúdie lietajúceho stroja v plnej veľkosti. Kabína je navrhnutá pre štyroch pasažierov, umožňuje jednoduché nastupovanie aj vystupovanie, pričom sa vypustilo prostredné sedadlo, čím vznikol priestor na batožinu. Lietajúci stroj je navrhnutý na cestovnú rýchlosť do 290 km/h, letovú výšku 300 – 600 m nad povrchom a na lety do vzdialenosti do 100 km.

Lietajúci stroj bude samozrejme 100 % elektrický, používajúci rozložený elektrický pohon a počas špičky bude na nabitie potrebovať päť až sedem minút. Používať bude rozložený elektrický pohon napájajúci viacero rotorov a vrtúľ uložených v ráme po obvode lietadla, čo zvýši bezpečnosť a zníži akékoľvek riziko zlyhania. Použitie viacerých malých rotorov zároveň zníži hluk v porovnaní s veľkými vrtuľníkmi poháňanými spaľovacími motormi, čo je v mestách podstatná vlastnosť.

Budeme v mestách lietať?

„Naša vízia mestskej leteckej mobility Urban Air Mobility zmení spôsob dopravy v mestách,“ povedal o projekte Jaiwon Shin, výkonný viceprezident a riaditeľ divízie Urban Air Mobility (UAM) spoločnosti Hyundai. „Očakávame, že UAM oživí mestské komunity a prinesie ľuďom novú kvalitu života. Sme presvedčení, že Uber Elevate je správny partner pre to, aby sa tento inovatívny produkt dostal čo najskôr a k čo najväčšiemu počtu zákazníkov.“ „Hyundai je náš prvý automobilový partner so skúsenosťami s veľkosériovou a globálnou výrobou automobilov. Veríme, že Hyundai má potenciál vyrábať vozidlá Uber Air za ceny, ktoré sú v súčasnom leteckom priemysle nemysliteľné. Sme presvedčení, že dokáže dodávať vysoko kvalitné a spoľahlivé lietajúce stroje vo veľkých objemoch, čo pasažierom zníži cenu za jednu cestu. Spojenie výrobných schopností spoločnosti Hyundai s technologickou platformou spoločnosti Uber predstavuje obrovský skok vpred smerom k tomu, aby sme v najbližších rokoch mohli spustiť príťažlivú leteckú taxi dopravu,“ povedal Eric Allison, riaditeľ Uber Elevate.

Hyundai vstupuje do novej éry

Vstup do epochy bezproblémovej mobility znamená pre značku Hyundai začiatok mestskej mobility budúcnosti, ktorá obsahuje koncept PAV prepojený s novým druhom pozemnej prepravy s označením Purpose Built Vehicle (PBV) – účelové vozidlo. Vízia spoločnosti Hyundai ráta s vytvorením komunít okolo dopravných systémov budúcnosti, ktoré sa zamerajú na nový koncept infraštruktúry s označením Hub. Keď sa viacero vozidiel typu PBV a PAV pripojí a začnú sa nabíjať v Hube, vytvoria nový druh verejného priestoru, kde sa môžu stretávať rôzne skupiny ľudí.

Prečítajte si aj:


Hyundai je podľa verejnosti najlepšie komunikujúcou automobilkou roku 2019

Hyundai predstavil nový sedan Lafesta: poznáme detaily, zaručene si pozrite fotogalériu

Redakcia (s)


Hyundai tlačí na pílu, jeho luxusný sedan už vyzerá ako zo sci-fi filmu

Erik Stríž


Porovnávací test Hyundai Tucson N Line T-GDi vs CRDi: Súboj filozofií

Redakcia (s)


Hyundai ako automobilka končí. Do roku 2025 sa z neho stane nevídaný koncern mobility ako takej

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie