Magazín

Vráti sa Hummer ako elektrospotrebič?

Elektrický Hummer

Zatiaľ čo v Európe ekologickí populisti chcú cez obrovské dane ľuďom znechucovať autá kategórie SUV, v Amerike na to idú tradične po svojom. Podľa kuloárnych správ vedenie koncernu GM celkom seriózne zvažuje, že značku Hummer vráti na trh.

Áno, to sú tie obrovské nemotorné SUV, ktoré budili strach na ceste aj na parkoviskách. Bude to však mať samozrejme jeden háčik, smädné objemné spaľovacie motory firma vraj nahradí elektromotormi a veľkými akumulátormi. Prečo nie, veď koncepcia auta na to dáva nekonečné možnosti.

Ak sa vám náhodou takéto SUV zdá ako nezmysel, tak potom SUV so znakom Ferrari je takmer smrteľný hriech! A čuduj sa svete, ani jedno ani druhé vylúčené to nie je.

Nič nové...

... pod slnkom to však ale v skutočnosti nie je. Automobilka sa už s témou čiastočnej alebo úplnej elektrifikácie svojich modelov pohrávala už v minulosti. V roku 2004 napríklad automobilka predstavila model H2H, ktorý mal zabudované palivové články. Druhý pokus zachrániť tieto kultové autá predviedla firma Raser Technologies, ktorá postavila plug-in hybridnú verziu modelu Hummer H3.

Podľa zverejnených informácii bolo vozidlo schopné jazdy aj v čisto elektrickom režime a v režime hybrid malo spotrebu iba 2,5 litra benzínu na 100 kilometrov. Hoci sa predstavenie auta stretlo s veľkým záujmom odbornej aj laickej verejnosti, sériovej výroby sa auto nedočkalo. Stará láska však nehrdzavie a v Amerike ozrutné autá doslova milujú.

Elektrický Hummer
Vizualizácia možného elektrického Hummera od MOTORTREND

Nové platformy

Záchranné lano môže značke prísť od materského koncernu, ktorý pracuje na dvoch nových elektrických platformách. A keďže zdieľanie je dnes v móde ako kedysi dlhé vlasy a kvetované košele, možno fanúšikovia značky Hummer dostanú darček a na jednej platforme vznikne aj nový ekologický Hummer. Nakoniec, prečo nie. Veď ani pripravované modely značky Rivian nie sú práve drobčekovia. Vadí to niekomu? V Amerike určite nie.

Inak, pri snívaní o tomto klasickom ekologickom rodinnom aute mi na um prišla ešte jedna milá spomienka. Pre kultovú fajnovosť, Plymouth Prowler, automobilka vyvinula veľmi štýlový príves. Možno sa takéhoto štýlového doplnku dočkáme aj v prípade Hummeru do zásuvky. Bude v tom však samozrejme jeden drobný rozdiel. Príves nebude plniť funkciu dodatočného batožinového priestoru, ale externého akumulátora.

Foto: Hagerty

Prečítajte si aj:


Arnold Schwarzenegger chce ísť do biznisu s autami: Budete sa čudovať, akému pohonu dáva prednosť!

Turecká štátna automobilka TOGG za 22 miliárd tureckých lír: možný vzor pre Slovensko?

Redakcia (m)


Mohlo by vás zaujímať