Aktuality

Neprehliadnite: Neplatiči prídu o vodičák, obce majú nový silný nástroj na vymáhanie

Ilustračné foto (doprava, nehoda, cesty, polícia, hliadka)

Obce budú môcť od januára vymáhať daňové poplatky zadržaním vodičského preukazu.

Občania samospráv sú povinní uhrádzať daňové poplatky každoročne, avšak mnoho obcí doteraz nemalo prostriedky, ktorými by si vedeli túto povinnosť vynútiť. Zdá sa však, že odobratie vodičského oprávnenia by mohlo byť dostatočne silným dôvodom pre včasnú úhradu poplatkov a nedoplatkov.

Doteraz platilo, že ľudovo nazývaný „vodičák“ mohol policajt odobrať neplatičom výživného. Po novom to bude platiť aj pre neplatičov daní, ktoré sú občania povinní uhrádzať samosprávam. Týka sa to daní z nehnuteľnosti, daní za psa, či za vývoz komunálneho odpadu.

Zmena vstupuje do platnosti od 1. januára 2020, odkedy môže policajt pri bežnej cestnej kontrole odobrať vodičák občanom, ktorí majú daňové nedoplatky voči obci. Okrem daňových úradov si tak budú môcť tento zákon uplatňovať aj obce za podmienky, že budú samé vykonávať exekúciu, a teda nie prostredníctvom exekútora.

Hoci šoférovanie nie je nevyhnutnosťou pre všetkých občanov, informácia o tejto novinke sa šíri veľmi rýchlo a tí, ktorých sa to týka, sú nútení myslieť na svoje záväzky voči samosprávam.

Aj v tomto prípade však platí výnimka, a to pre neplatičov daní, pre ktorých je šoférovanie hlavnou náplňou práce.

Občania obcí, ktoré budú chcieť túto zmenu od nového roka využiť a uplatňovať si tak právo na vymáhanie nedoplatkov prostredníctvom odobratia vodičského preukazu, by mali byť na zmenu vopred upozornení samotnou obcou a vyzvaní na uhradenie nedoplatkov ešte predtým, ako vstúpi zmena do platnosti.

Prečítajte si aj:


Aktualizácia pôvodného príspevku z 10. novembra 2019

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie