Aktuality

Elektrický Aventador? Zabudnite! Povedal zástupca Lamborghini pri predstavení Siánu

Z nuly na rýchlosť 100 km/h akceleruje už za 2,8 sekundy a ručička tachometra sa zastaví až pri rýchlosti 350 km/h. Znie to veľmi pôsobivo, ale vaše obočie sa dvihne až po tom, ako zistíte, že pohonným srdcom tohto hyperšportu je dvanásťvalec bez turba podporovaný iba 25 kW elektromotorom.

Napriek tomu, že hybridy bývajú ťažšie ako ich alternatívy s výhradne konvenčným spaľovacím motorom, hmotnosť Siánu sa v porovnaní s východiskovým Aventadorom zvýšila iba o 32 kilogramov.

Maximálny výkon dvanásťvalca predstavuje až 577 kW (785 k) pri 8 500 ot./min, pričom spoločne s elektromotorom celý pohonný systém dosahuje max. výkon 602 kW (819 k).

Lamborghini Sián (foto: Rudo Banecký, Frankfurt 2019)

Magazín AutoExpress spravil pri príležitosti predstavenia novinky na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom krátky rozhovor s Mauriziom Reggianim, šéfom technológií v Lamborghini. Z jeho odpovedí nás zaujala najmä tá, v ktorej tvrdí, že Sián používa hybridné pohonné ústrojestvo, pričom stavia na základoch modelu Aventador. Technológie v Aventadore neumožňujú, aby bol pohon plne elektrický, preto je aj Sián iba hybridný.

Reggiani tiež špekuloval o význame budúcej elektrifikácie modelov Lamborghini. Sián by vraj mohol byť akýmsi náhľadom do blízkej budúcnosti. Ako ale zákazníci podľa neho vnímajú Aventador ako plug-in hybrid? „(zákazníci) nechcú ťažké auto a chcú auto s atmosférickým motorom V12. Musí byť agilné a zábavné,“ tvrdí Reggiani.

Zdá sa, že pohľad Lamborghini na elektrifikáciu áut teda nie je práve priaznivý, ale zdá sa, že aj pod vplyvom materského koncernu Volkswagen ju bude musieť akceptovať. Ak by bol nový Aventador plug-in hybridný a zachoval si charakter, ktorý výrobca doprial 63-kusovej limitke Siánu, nemuselo by sa jednať o žiadnu tragédiu ani pre zarytých fanúšikov.

Čo však z uvedených odpovedí vyplýva celkom jednoznačne, je popieranie možnosti vyhotovenia plne elektrického Aventadora. Elektromobily sú ťažké, čo je primárny dôvod, pre ktorý sa Lamborgini môže na tento typ vozidiel vykašľať. Ak sa technológie zásadným spôsobom zlepšia, možno Lamborghini svoje stanovisko prehodnotí.

Súčasné technológie neumožňujú, aby bol Aventador plne elektrický. Naše nároky sú jasné: musíme byť schopní dosahovať rýchlosť viac ako 300 km/h a súčasne zvládnuť tri celé kolá na Nürburgringu - a dnes také niečo neexistuje,“ uzavrel Reggiani.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie