Aktuality

Dopyt po elektromobiloch v Európe stúpa, zatiaľ čo predaj naftových áut klesá

Analytická spoločnosť Jato Dynamics zverejnila štatistiky, podľa ktorých sa v júli predalo na európskom trhu približne 1 325 600 nových áut. Nárast bol značný najmä pri dopyte po elektrických a hybridných autách.

Záujem o elektromobily stúpa

Nárast v predaji elektrických áut, plug-in hybridov a inak elektrifikovaných vozidiel bol až 29%, čo predstavuje celkovo 96 600 predaných áut. Najväčší nárast z nich zaznamenali čisto elektrické vozidlá, a to až o 98%, čo predstavuje 23 200 predaných elektrických áut.

Najpredávanejším modelom elektrického auta na európskom trhu je Renault Zoe a najpredávanejšou značkou zostáva Tesla.

Prečítajte si aj:


Renault ZOE prešiel zásadnou modernizáciou, interiér sa zmenil na nepoznanie!

ERIK STRÍŽ


Test Renault ZOE druhej generácie: Najazdili sme viac, ako avizuje výrobca

ERIK STRÍŽ


Klesajúci trend v kúpe áut, predovšetkým s naftovým pohonom

Zatiaľ čo elektrickým autám sa začína naozaj dariť a ich podiel vzrástol medziročne z 5,8% na 7,4%, predaj naftových áut je na značnom ústupe. Ešte pred rokom bol podiel na predaja modelov s naftovým pohonom 36%, medziročne však došlo k poklesu o 5%.

Aj napriek vzrastajúcemu záujmu o elektrické autá je predaj automobilov stále o 2,5% nižší ako v minulom roku. Ukazuje sa tak, že v Európe vládne neistota a po mnohých rokoch rastu sa trh spomaľuje. Podľa analytika z Jato, Felipeho Munoza, by mohol pomôcť opätovný rast nemeckej ekonomiky.

Prečítajte si aj:


Naše naftové motory sú pripravené na budúcnosť, tvrdí Mercedes-Benz

Redakcia


Najpredávanejšie modely

Najpopulárnejším európskym autom zostáva Volkswagen Golf, na druhom mieste je Volkswagen Polo a v top 10 sa objavili aj obľúbené SUV modely Volkswagen Tiguan a T-Roc. Tretie miesto v rebríčku predajnosti si získala Dacia Sandero, ktorej predaj medziročne vzrástol o 22%. Stále obľúbeným modelom zostáva aj Opel Corsa, avšak popularite sa teší hlavne v Nemecku a Španielsku.

Prečítajte si aj:


Dacia Sandero Stepway 0,9 TCe S&S - Rumunský hipster

Majo Bóna


Z nových áut sa k najpopulárnejším zaradil VW T-Cross s 12 600 predanými autami. Nasledovaný je radou BMW 3 (8 300 predaných áut) a Citroenom C5 Aircross (8 100 predaných áut). Do top 5 spomedzi hybridných áut sa za júl dostal aj čoraz obľúbenejší Range Rover Evoque.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?