Aktuality

Dopyt po elektromobiloch v Európe stúpa, zatiaľ čo predaj naftových áut klesá

Analytická spoločnosť Jato Dynamics zverejnila štatistiky, podľa ktorých sa v júli predalo na európskom trhu približne 1 325 600 nových áut. Nárast bol značný najmä pri dopyte po elektrických a hybridných autách.

Záujem o elektromobily stúpa

Nárast v predaji elektrických áut, plug-in hybridov a inak elektrifikovaných vozidiel bol až 29%, čo predstavuje celkovo 96 600 predaných áut. Najväčší nárast z nich zaznamenali čisto elektrické vozidlá, a to až o 98%, čo predstavuje 23 200 predaných elektrických áut.

Najpredávanejším modelom elektrického auta na európskom trhu je Renault Zoe a najpredávanejšou značkou zostáva Tesla.

Prečítajte si aj:


Renault ZOE prešiel zásadnou modernizáciou, interiér sa zmenil na nepoznanie!

Erik Stríž


Test Renault ZOE druhej generácie: Najazdili sme viac, ako avizuje výrobca

Erik Stríž


Klesajúci trend v kúpe áut, predovšetkým s naftovým pohonom

Zatiaľ čo elektrickým autám sa začína naozaj dariť a ich podiel vzrástol medziročne z 5,8% na 7,4%, predaj naftových áut je na značnom ústupe. Ešte pred rokom bol podiel na predaja modelov s naftovým pohonom 36%, medziročne však došlo k poklesu o 5%.

Aj napriek vzrastajúcemu záujmu o elektrické autá je predaj automobilov stále o 2,5% nižší ako v minulom roku. Ukazuje sa tak, že v Európe vládne neistota a po mnohých rokoch rastu sa trh spomaľuje. Podľa analytika z Jato, Felipeho Munoza, by mohol pomôcť opätovný rast nemeckej ekonomiky.

Prečítajte si aj:


Naše naftové motory sú pripravené na budúcnosť, tvrdí Mercedes-Benz

Redakcia


Najpredávanejšie modely

Najpopulárnejším európskym autom zostáva Volkswagen Golf, na druhom mieste je Volkswagen Polo a v top 10 sa objavili aj obľúbené SUV modely Volkswagen Tiguan a T-Roc. Tretie miesto v rebríčku predajnosti si získala Dacia Sandero, ktorej predaj medziročne vzrástol o 22%. Stále obľúbeným modelom zostáva aj Opel Corsa, avšak popularite sa teší hlavne v Nemecku a Španielsku.

Prečítajte si aj:


Dacia Sandero Stepway 0,9 TCe S&S - Rumunský hipster

Majo Bóna


Z nových áut sa k najpopulárnejším zaradil VW T-Cross s 12 600 predanými autami. Nasledovaný je radou BMW 3 (8 300 predaných áut) a Citroenom C5 Aircross (8 100 predaných áut). Do top 5 spomedzi hybridných áut sa za júl dostal aj čoraz obľúbenejší Range Rover Evoque.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.