Aktuality

A1 citycarver: Najmenší Allroad od Audi si vystačí aj bez 4x4

Text: MartinzMartina

Aj napriek tomu, že práve plynúce letné mesiace by sme mohli aj v automobilovom priemysle označiť za akúsi uhorkovú sezónu, značka Audi chrli jednu novinku za druhou. Za ostatné mesiace sme totiž spoznali napríklad športovo ladené modely S4, S5, S6, S7, S8 a SQ8, veľkým faceliftom prešla Q7-čka, no a napokon sme spoznali aj úplne nový A6 Allroad či Q3 Sportback. Teraz prichádza na scénu ďalšia novinka z Ingolstadtu, ktorej názov znie vskutku netypicky – A1 citycarver.

Vo veci je nový variant najmenšieho modelu od Audi, ktorý nám automobilka servíruje v akomsi terénnejšom podaní. S prižmúrením oka by sme mohli povedať, že Audi A1 citycarver je v zmysle tradícii značky vlastne Allroad, ktorý vznikol z malého hatchbacku. A1-ka s dodatkom citycarver je vyššia, štýlovejšia a vďaka ochranným prvkom aj mohutnejšia.

Audi A1 citycarver (2020, foto: AUDI)
Audi A1 citycarver 2020 (foto: AUDI)

Malý hatchback v štýlovejšom balení

Najpodstatnejším faktom novinky je, že jej svetlá výška narástla až o slušné 4 centimetre – 3,5 centimetra zabezpečuje zvýšené zavesenie kolies, zvyšok pneumatiky s vyšším profilom. Základom sú 16″ disky, naopak, vrcholom až 18-ky, čo je na daný segment pozoruhodné.

Samotný vzhľad karosérie je robustnejší, za čo môžu zvýraznené blatníky v kontrastnej farbe a ochranné plasty, ktorými bola doplnená celá karoséria v spodnej časti. Zmenami prešli aj nárazníky, ktoré sú inak tvarované a doplnené o väčšie otvory a čierne detaily.

Maska je naďalej 8-uholníková, jej výplň ale v tomto prípade evokuje väčšie SUV-čka značky. Nepochybne, na oboch koncoch nájdeme špičkovú LED svetelnú technológiu.

Audi A1 citycarver (2020, foto: AUDI)
Audi A1 citycarver 2020 (foto: AUDI)

Interiér vychádza z klasickej A1-ky – za príplatok bude možné siahnuť po digitálnych budíkoch či až 10,1″ dotykovej obrazovke v rámci infotainmentu MMI Navigation plus. Kokpit, ktorý už štandardne disponuje pomerne vyzývavým dizajnom a ostrým tvarovaním napokon dostal ešte viac prvkov individualizácie.

Vnútrajšok tak zdobia farebné dekóry, početnejšie zastúpené náladové osvetlenie (aj v oblasti kľučiek) alebo nové vzory poťahov sedadiel. Vo výsledku sa tak príbuznosť technológií a dizajnových riešení z väčších modelov uprieť nedá. Práve od nich si vie najmenšie Audi prevziať viacero moderných asistentov a vychytávok.

Dobre známa technika

Zvýšená svetlá výška má zaručiť nielen lepšie nastupovanie a vystupovanie, ale hlavne väčšiu ochranu pri nástrahách v meste, prípadne mimo spevnenej vozovky. Žiaľ, pohon všetkých štyroch kolies nečakajte. Novinka stojí na dobre známej platforme MQB, a teda k dispozícii je výhradne predný pohon. Bližšie technické parametre k pohonnému ústrojenstvu automobilka neuvádza, je ale jasné, že do veľkej miery bude kopírovať ponuku klasického modelu.

Pod kapotou si tak miesto nájde buď benzínový agregát 1.0 TFSI alebo 1.5 TFSI s výkonom 95 až 150 koní. Dá sa však predpokladať, že pre verziu A1 citycarver budú v ponuke len silnejšie verzie. Cenové relácie zatiaľ nepoznáme, vieme však to, že novinka sa má na trh dosť už tento september. V úvode predaja sa ukáže aj špeciálne vyhotovenie Edition One, ktoré bude s výrazným oranžovým lakom a efektnými 18″ diskami zastupovať akúsi uvádzaciu sériu s bohatou výbavou.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie