Aktuality

Osram vytvoril svetlomety, ktoré premietajú animácie a zvýrazňujú okraje cesty

Osram Continental μLED pravdepodobne zásadným spôsobom inovuje automobilový priemysel. Predstavitelia značky nám možnosti novej technológie predviedli na upravenom vozidle značky Audi v podobe prototypu, ale svetlomety s projekčnou technológiou mieni v dohľadnej dobe uviesť do komerčného predaja.

Riešenie od spoločnosti Osram Continental využíva dovedna 8-tisíc svetelných bodov pozostávajúcich z rozmerovo úsporných LED diód s vysokým svetelným výkonom, ktorý prostredníctvom optiky premieta na vzdialenosť do 25 metrov. Pýtali sme sa, či to nie je primálo, avšak podľa predstaviteľov značky je to ideál. „Na dlhšiu vzdialenosť nepotrebujete premietať, úlohu osvetľovania cesty preberajú konvenčné svetlomety,“ tvrdili.

[caption id="attachment_3414" align="alignnone" width="927"] Projekcia okrajov cesty na vzdialenosť 25 metrov[/caption]

Možnosti uplatnenia svetiel s premietaním grafiky sú mimoriadne rozsiahle. Využitie nachádzajú aj v súčasných automobiloch, ale aj vo svete, ktorý už počíta s autonómnymi vozidlami. Tie by mali byť schopné určitým spôsobom komunikovať s chodcami, cyklistami a ostatnými účastníkmi cestnej premávky - práve projektorové svetlá by na tento účel slúžili výborne. Technológia totiž dokáže premietať aj priamo na vozovku, napríklad pokyny, že chodec môže prejsť cez cestu, lebo mu auto zastaví.

 

[caption id="attachment_3416" align="alignnone" width="1024"] microLED svetlomety sú schopné premietať aj animovanú grafiku[/caption]

Prezentujúci zatiaľ projektorové svetlomety μLED ovládali prostredníctvom notebooku, aby poukázali na vysokú kvalitu a široké možnosti projekcie. Svetlomety dokonca zvládajú aj animovanú grafiku. Najviac nás zaujala projekcia súvisiaca s udržiavaním vozidla v jazdnom pruhu - ak začne vodič vybáčať z pruhu bez použitia smerovky, priamo na ceste pred ním sa objaví výstraha - blikajúci pruh. Je to intuitívne riešenie, ktorému porozumie každý a určitá alternatíva k súčasným head-up displejom.

"Jednou z možností je, aby sa priamo na cestu premietal aj odhad brzdnej dráhy," zaznelo na prezentácii, ale Osram Continental si nepripravil dynamickú demonštráciu takejto funkčnosti.

Kedy bude technológia v komerčnom predaji? „Aktuálne prebiehajú rokovania s partnermi, ale nevieme vám povedať, kedy technológia príde na trh. Nemôžeme hovoriť ani o cene, ale uvažujme o tisícoch eur za jeden svetlomet,“ povedal pre Ecomoto.sk jeden z prezentujúcich na otázku, či má Osram Continental ambície tento prototyp v skorej dobe dostať na trh. Cena súčasného prototypu sa údajne pohybuje na úrovni okolo 100-tisíc eur, pretože zohľadňuje aj náklady na vývoj.

 

Za pozvanie na prezentáciu a zabezpečenie dopravy ďakujeme spoločnosti Continental.

 

Erik Stríž - auto motor a šport
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.