Aktuality

Škoda Scala v nárazových testoch: vieme, v čom dopadla najhoršie

Škoda Scala, EuroNCAP 2019
Škoda Scala, EuroNCAP 2019

Nové automobily sa navrhujú s veľkým dôrazom na bezpečnosť a Škoda Scala nie je výnimkou. Konvenčné vyhotovenie karosérie a overená koncernová platforma poskytli inžinierom základ pre vytvorenie veľmi bezpečného celku, ktorý sa v testoch EuroNCAP preukázal veľmi dobre.

Škoda Scala získala hodnotenie päť hviezdičiek z piatich, teda maximálne možné skóre.

V jednotlivých testoch bezpečnosti však stopercentné výsledky nedosahovala. Nie je to nič prekvapujúce, pretože európske bezpečnostné testy sú mimoriadne náročné a doslova žiadna automobilka neprechádza so stopercentnými výsledkami v každom hodnotenom okruhu.

Organizácia EuroNCAP overovala bezpečnosť verzie vozidla vo výbave Ambition s 1,0-litrovým benzínovým motorom TSI, ktorý je základnou motorizáciou Scaly. Okrem toho sa auto testovalo v štandardnej bezpečnostnej výbave, čo mu slúži ku cti - v praxi to znamená, že aj za najlacnejšiu Scalu dostanete plnú päťhviezdičkovú bezpečnosť. A to stále nie je úplnou samozrejmosťou. Hmotnosť testovaných vozidiel bola 1 138 kg.

Ochrana dospelých pasažierov bola zhodnotená na vynikajúcich 97 percent.

Ochrana detí sediacich na zadných sedadlách bola ohodnotená na 87 percent, čo sa na prvý pohľad môže zdať menej, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi dobré číslo. Do úvahy musíme vziať výsledky testov ostatných automobilov, ktoré zvyčajne nepresiahnu 90 percent. Jedno z mála, Mercedes-Benz Triedy A, dosiahlo skoro neuveriteľných 91 percent.

Veľmi dobre EuroNCAP ohodnotilo aj bezpečnosť chodcov a cyklistov, tá je na úrovni až 80 percent.

Z uvedených hodnotených okruhov najhoršie dopadli bezpečnostní asistenti (napr. udržiavanie v jazdnom pruhu, automatické brzdenie a pod.), výsledok 76 percent je však stále veľmi priaznivý. Spomedzi asistentov dopadol najhoršie systém na kontrolu rýchlosti, teda obmedzovač. Jeho kvalitu EuroNCAP vyhodnotilo oranžovou farbou, ktorá je presne medzi dobrým a zlým hodnotením.

Takže v čom Škoda Scala dopadla najhoršie? V hodnotení bezpečnostných asistentov, lenže nejedná o zlé hodnoty. Práve naopak, pozrime sa napríklad na aktuálne novo vyhodnotený Mercedes-Benz Triedy B - ten v uvedených okruhoch dosiahol hodnotenie 96 / 90 / 78 / 75 percent a celkové hodnotenie päť hviezdičiek. Nová Tesla Model 3 dosiahla tiež 5 hviezd a jednotlivé hodnotenia 96 / 86 / 74 / 94 percent. A taká nová KIA Ceed dosiahla v štandardnej výbave 4 hviezdičky a jednotlivé hodnotenia 88 / 85 / 52 / 68 percent, avšak so Safety Packom dostala 5 hviezdičiek a o niečo lepšie hodnotenie ochrany chodcov a bezpečnostných asistentov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie