Aktuality

Ford vyvinul nový druh nákupného vozíka. Ale prečo?

Určite ste si v nákupnom centre neraz všimli nejaké dieťa využívajúce nákupný vozík ako baranidlo. Mnohí sa týmto spôsobom zabávajú aj v dospelosti a neopatrným zaobchádzaním vrážajú do ľudí či regálov. Najhoršie ale je, keď sa rozhodnú odviezť si svoj cenný nákup až k vlastnému vozidlu, pričom cestou neraz buchnú aj do vedľa stojacích áut. Pohľad na takto zbytočne poškodené auto je častokrát bolestivý a trpezlivosť zrejme došla aj konštruktérom v automobilke Ford, ktorí sa rozhodli podobným „nehodám“ zabrániť.

Využili teda technológiu známu z moderných vozidiel ako protikolízny asistent, keď auto v prípade zaznamenania prekážky začne automaticky brzdiť, aby sa vyhlo nárazu. Každá automobilka však využíva mierne upravený princíp fungovania, Ford sa spolieha na kombináciu radaru a kamier. „Technológia Pre-Collision Assist môže pomôcť našim zákazníkom vyhnúť sa nehodám alebo zmierniť následky pri účasti na kolízii. Týmto projektom sme chceli ukázať, ako by sa podobné riešenia mohli aplikovať aj v iných oblastiach, “ povedal Anthony Ireson, marketingový manažér Ford of Europe.

Ak ale dúfate, že sa podobný vozík čoskoro ukáže aj vo vašom lokálnom supermarkete, tak vás musíme sklamať. Ide len o prototyp bez predpokladu nejakej sériovej výroby, supermarkety by pravdepodobne odradili vysoké náklady spojené s prevádzkou a kúpou podobných vozíkov. Každopádne môžeme tento pokus označiť za zaujímavú ukážku toto, ako sa dajú automobilové technológie využívať aj v bežnom živote.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.