Aktuality

Ford vyvinul nový druh nákupného vozíka. Ale prečo?

Určite ste si v nákupnom centre neraz všimli nejaké dieťa využívajúce nákupný vozík ako baranidlo. Mnohí sa týmto spôsobom zabávajú aj v dospelosti a neopatrným zaobchádzaním vrážajú do ľudí či regálov. Najhoršie ale je, keď sa rozhodnú odviezť si svoj cenný nákup až k vlastnému vozidlu, pričom cestou neraz buchnú aj do vedľa stojacích áut. Pohľad na takto zbytočne poškodené auto je častokrát bolestivý a trpezlivosť zrejme došla aj konštruktérom v automobilke Ford, ktorí sa rozhodli podobným „nehodám“ zabrániť.

Využili teda technológiu známu z moderných vozidiel ako protikolízny asistent, keď auto v prípade zaznamenania prekážky začne automaticky brzdiť, aby sa vyhlo nárazu. Každá automobilka však využíva mierne upravený princíp fungovania, Ford sa spolieha na kombináciu radaru a kamier. „Technológia Pre-Collision Assist môže pomôcť našim zákazníkom vyhnúť sa nehodám alebo zmierniť následky pri účasti na kolízii. Týmto projektom sme chceli ukázať, ako by sa podobné riešenia mohli aplikovať aj v iných oblastiach, “ povedal Anthony Ireson, marketingový manažér Ford of Europe.

Ak ale dúfate, že sa podobný vozík čoskoro ukáže aj vo vašom lokálnom supermarkete, tak vás musíme sklamať. Ide len o prototyp bez predpokladu nejakej sériovej výroby, supermarkety by pravdepodobne odradili vysoké náklady spojené s prevádzkou a kúpou podobných vozíkov. Každopádne môžeme tento pokus označiť za zaujímavú ukážku toto, ako sa dajú automobilové technológie využívať aj v bežnom živote.

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie