Piatou automobilkou na Slovensku môže byť Škoda!

Peter Orosz, 16.11.2018

Volkswagen presunie do roku 2023 výrobu vozidiel rodiny Passat do fabriky českej automobilky Škoda Auto v Kvasinách, kde sa budú vyrábať spolu s modelmi Škoda Superb a Kodiaq. Oznámil to na piatkovej tlačovej konferencii šéf koncernu VW, Herbert Diess. V Kvasinách sa v súčasnosti vyrábajú aj modely Škoda Karoq a Seat Ateca. Práve ich výroba by sa mala v blízkej budúcnosti presunúť do novej fabriky, ktorá mala vzniknúť práve v strednej Európe. Napriek tomu, že konkrétne miesto zatiaľ nie potvrdené, podľa nepotvrdených informácií je v hre aj Slovenská republika.

Najpravdepodobnejšou lokalitou, kam by mohla Škoda umiestniť svoju novú továreň, je strategický park Haniska pri Košiciach. Ten bol pôvodne určený pre automobilku BMW, ktorá sa však nakoniec rozhodla pre Maďarsko. V hre je však viacero krajín a okrem východného Slovenska by sa o novú investíciu spoločnosti mohli pobiť aj Bulharsko, Turecko, Rumunsko alebo spomínané Maďarsko.

Konečné rozhodnutie malo padnúť dnes v centrále automobilky v nemeckom Wolfsburgu, kde zasadala dozorná rada Volkswagenu. Vedenie sa však ani dnes na rokovaní nedohodlo.