Aktuality

TOYOTA GAZOO Racing predstavil tím WRC pre sezónu 2019, Lappi skončil!

TOYOTA GAZOO Racing predstavil tím WRC pre sezónu 2019, Lappi skončil!
TOYOTA GAZOO Racing predstavil tím WRC pre sezónu 2019, Lappi skončil!

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing WRT oznamuje zloženie jazdeckej zostavy na sezónu 2019 svetového šampionátu v rely FIA, keď opäť do všetkých podujatí nasadí trojicu vozidiel Toyota Yaris WRC.

V budúcom roku bude Toyotu Yaris WRC opäť pilotovať Ott Tänak s navigátorom Martinom Järveojom, ktorí nastúpili do tímu v roku 2018 a dokázali už štyrikrát zvíťaziť a usilujú sa o zisk titulu majstra sveta.

V tíme naďalej zostáva Jari-Matti Latvala. Skúsený Latvala s navigátorom Miikkom Anttilom tvoria kľúčovú súčasť tímu už od premiéry v Monte Carle v januári 2017. V tom istom podujatí vybojovali prvé pódiové umiestnenie po návrate Toyoty do WRC a len niekoľko týždňov potom aj prvé víťazstvo vo Švédsku. Latvala tento rok zatiaľ získal štyri pódiové umiestnenia, z toho tri v rámci posledných štyroch podujatí.

K Tänakovi a Latvalovi sa v roku 2019 pripojí ešte Kris Meeke. Severný Ír je známy ako jeden z najrýchlejších jazdcov vo WRC, ktorý od roku 2015 vybojoval už päť víťazstiev v rely. Meeke, ktorého navigátor bude potvrdený neskôr, sa pripojí k tímu TOYOTA GAZOO Racing WRT, ktorý tak bude disponovať zostavou skúsených jazdcov.

Po skončení sezóny 2018, naopak, tím opustia Esapekka Lappi s navigátorom Jannem Fermom. Uvedená dvojica prvýkrát vyšla vlani s Toyotou v najvyššej kategórii WRC na Portugalskej rely a čoskoro zaznamenala svoje prvé víťazstvo na Rely Fínska. Túto sezónu zatiaľ vybojovala tri pódiové umiestnenia a prispela tak k aktuálnemu postaveniu tímu na vrchole bodovania o titul majstra sveta v kategórii továrenských tímov. Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT by týmto Esapekkovi a Janneovi rád poďakoval za ich tvrdú prácu.

Akio Tojoda (predseda tímu)

„Pre Esapekku Lappiho a Janneho Ferma: Ďakujem, že ste s nami posledné dva roky bojovali v našom tíme. Vaše víťazstvo na Fínskej rely v minuloročnej sezóne bolo mimoriadne. Navigátor Janne, vždy si dokázal vtipkovať, zlepšovať náladu a dodávať tímu energiu. Až budúci rok zo stanu nášho konkurenčného rely tímu vo WRC začujem srdečný smiech, budem s istotou vedieť, že sa vám obom s Esapekkom – našim bývalým partnerom – opäť darí.

Nepochybujem o tom, že v budúcej sezóne nás Esapekka a Janne opäť posilnia - ale tentoraz v úlohe našich súperov. Teším sa, že opäť budeme mať príležitosť spoločne WRC ešte viac oživiť. Dovtedy sa však vynasnažme dobojovať tohtoročné majstrovstvá až do samotného konca! TOYOTA GAZOO Racing sa bude aj naďalej usilovať o vytváranie stále lepších automobilov, aby ste až do poslednej rýchlostnej skúšky v poslednej rely mohli všetkým ukázať svoj najvyšší potenciál.

A konečne pre Krisa Meeka, ktorý sa k nášmu tímu pripojí od budúcej sezóny: Vkladám veľké nádeje do toho, že tvoje široké skúsenosti pomôžu náš Yaris WRC ešte viac zlepšiť. Daj nám vedieť, až si Yaris WRC prvýkrát vyskúšaš. Pod vedením šéfa tímu Tommiho Mäkinena zaistíme, aby pobyt za volantom Yarisu WRC vyvolával ešte silnejší pocit bezpečia. Verím, že sa na začatie budúcej sezóny budeš tešiť s veľkým nadšením.“

TOYOTA GAZOO Racing predstavil tím WRC pre sezónu 2019, Lappi skončil!

Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Máme veľkú radosť, že sa Kris pridáva k tímu TOYOTA GAZOO Racing. Vieme, že je veľmi rýchly, ale tiež prináša veľa skúseností. Jeho technické znalosti sú na veľmi vysokej úrovni a verím, že nám dokáže poskytnúť nové znalosti a nápady, ktoré nám pomôžu v úsilí náš Yaris WRC stále vylepšovať. Mám tiež veľkú radosť, že v našom tíme naďalej zostáva Jari-Matti. Odviedol u nás úžasnú prácu a v poslednom čase sa pravidelne objavoval na stupňoch víťazov, čo je veľmi dôležité.

Spoločne s Ottom, ktorý preukázal postavenie jedného z absolútne najrýchlejších jazdcov súčasnosti, máme, myslím, na budúci rok veľmi silnú zostavu, s tromi jazdcami, ktorí sú všetci rýchli, skúsení a dokážu v rely víťaziť. V neposlednom rade je mi veľmi ľúto, že sa nás Esapekka rozhodol opustiť a skúsiť nové výzvy, avšak všetci mu prajeme do budúcna veľa zdaru.“

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie