Zoznámte sa s najrýchlejšou kamerou na svete: Volá sa HuraCam a je pripevnená na Lamborghini

VIDEO – Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa nakrúcajú blízke zábery superrýchlych áut? Je zrejmé, že ich musí sledovať ďalšie, ktoré podobné rýchlosti zvláda tiež.
Vydané  Text: 

Na internete sa o nej dočítate ako o najrýchlejšej kamere sveta, ale toto jej hodnotenie sa netýka schopnosti zaznamenávať najviac snímkov za sekundu. Ide doslova o jej rýchlosť na ceste. Aby kamera s názvom HuraCam mohla dosahovať šialených rýchlostí a vytvárať blízke zábery áut, ktoré sa ženú po motoristických okruhoch, musí by upevnená na superšporte Lamborghini Huracan LP610-4.

Automobilovo-technologický set s pomenovaním Lamborghini HuraCam zrýchľuje z nuly na 100 km/h v priebehu iba 2,8 sekundy, dosahuje maximálnu rýchlosť takmer 300 km/h a aby bol obraz z kamery ostrý a stabilný, využíva 5-osovú optickú stabilizáciu s gyroskopmi.Lamborghini HuraCam využíva fototechniku najvyššieho rangu s množstvom elektronických asistentov, napríklad aj trakčným systém pre udržiavanie záberu na konkrétny objekt bez ohľadu na rýchlosť a rozsah jeho pohybu.Celé zariadenie – teda auto a kamerový systém – musia obsluhovať dvaja ľudia, jeden za volantom a druhý za celým tým komplikovaným vybavením na ovládanie kamery. Výsledkom sú úžasné detailné a blízke zábery športových automobilov priamo z centra diania, bez použitia počítačovej postprodukcie alebo CGI.

A cena za takýto technologický skvost? Spoločnosť Incline Dynamic Outlet si ho nacenila na závratných 500-tisíc amerických dolárov. Vskutku dosť za pohybujúcu sa kameru.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.