Aktuality

VIDEO: Polícia zverejnila zábery zo stretu autonómneho auta s chodkyňou! Kto je podľa vás na vine?

Obeťou novej technológie sa stala chodkyňa v meste Tempe v americkom juhozápadnom štáte Arizona. 19. marca 2018 žena prechádzala cez cestu, keď do nej auto narazilo a spôsobilo jej vážne zranenia. Počas prevozu v sanitke na následky zranení zomrela. Aj keď už v minulosti spoločnosť Tesla vzbudila kontroverziu smrťou pasívneho vodiča autonómneho vozidla v júni 2016 a dočasne vtedy pozastavila testovanie technológie, arizonský prípad je vôbec historicky prvým, kedy zahynul nezainteresovaný chodec.

Spoločnosť Uber sa už k incidentu vyjadrila na Twitteri: „Naša hlboká ľútosť patrí rodine obete. Plne spolupracujeme s políciou mesta Tempa a miestnymi orgánmi, aby vyšetrili túto nehodu.“ Záznam, ktorý mala polícia k dispozícii po nehode autonómneho auta bol neskôr publikovaný televíziou ABC 15 Arizona. Vo videu síce nebol zverejnený priamy stret auta s osobou, záznam má totiž verejností priblížiť len okolnosti nehody. Žena viditeľne vstúpila do jazdnej dráhy z tmavého prostredia a kamera ju zachytila až v poslednej chvíli. Zarážajúce je, že vodič, ktorý mal dohliadať na bezpečnosť testovania, venoval svoju pozornosť mobilnému telefónu.

Otázkou zostáva, prečo vozidlo nereagovalo a nesnažilo sa zastaviť samé. Okrem kamier majú autonómne vozidlá vo výbave aj radary a senzory, ktoré dokážu vidieť aj v úplnej tme a reagujú na samotné fyzické objekty. V danej situácii mal zareagovať antikolízny systém, ktorý je v dnes už bežnou súčasťou moderných áut.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie