Aktuality

Toyota vypočula priania zákazníkov! Nový Auris je konečne dizajnovo atraktívnym autom.

Na ženevskom autosalóne sa vo svetovej premiére predstavila tretia generácia modelu Auris s dynamickejším dizajnom exteriéru. Automobily japonskej značky nikdy nepatrili k najextravagantnejším zástupcom jednotlivých kategórií, avšak nový kompakt môže do veľkej miery zmeniť súčasný pohľad na značku Toyota. Aktuálnu generáciu si totiž mnohí kupovali najmä kvôli nízkym prevádzkovým nákladom a išlo len o akúsi „voľbu rozumu“. Nový Auris však môžeme zaradiť k dizajnovo najzaujímavejším autám v nižšej strednej triede. Hatchback navyše poskytne oveľa širšie možnosti individualizácie a viac odtieňov karosérie. Vzhľad interiéru zatiaľ nepoznáme, no môžeme očakávať ešte výraznejšiu redukciu fyzických tlačidiel a väčší displej, ktorý bude na vrchu palubnej dosky v zornom poli vodiča.

Toyota vypočula priania zákazníkov! Auris je konečne atraktívnym autom.

Po technickej stránke je nový Auris je dlhší a nižší ako jeho predchodca, čím získava značne dynamickejší dizajn a vizuálne nápadnejší predok. Na dĺžku došlo k zväčšeniu rozmerov o 40 mm, a to konštruktéri využili na predĺženie rázvoru. Dôležité je, že celková výška nového hatchbacku sa znížila o približne 25 mm, pričom spodok čelného skla sa posunul nadol až o výrazných 47 mm oproti súčasnému modelu.

Toyota vypočula priania zákazníkov! Auris je konečne atraktívnym autom.

Automobilka tiež sľubuje viac potešenia z jazdy, ktorú má priniesť nová modulárna platforma TNGA. Nás však najviac potešila správa o novom agregáte s vyšším výkonom. Súčasný hybridný systém o objeme 1,8 litra trpí akútnym nedostatkom výkonu a akýkoľvek potenciál doslova zabíjala bezstupňová prevodovka CVT. Systém s 2,0-litrovým motorom je zaujímavejší už pri pohľade na papierové údaje. Celkový výkon sústavy by mal dosahovať 180 koní. V ponuke však aj naďalej zostávajú aktuálne motorizácie, a teda preplňovanú benzínovú 1,2ku a slabšiu hybridnú verziu s 1,8-litrovým motorom.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie