Nový Citroën Berlingo je vonku! Páči sa vám?

Citroën Berlingo prináša viac komfortu a bezpečnostných asistentov.
Vydané  Text: 

Francúzska automobilka Citroën predstavila novú generáciu obľúbeného modelu Berlingo. Novinka je postavená na dobre známej platforme EMP2, ktorú v súčasnosti využíva hneď niekoľko modelov koncernu PSA. Technici zapracovali na ovládateľnosti a dokonca sa im podarilo zmenšiť aj polomer otáčania, vďaka čomu bude pohyb v úzkych uličkách o niečo jednoduchší.
Na výber budú dve rôzne verzie. Líšiť sa budú najmä rozmermi, pričom obe majú byť dostupné aj v sedemmiestnom vyhotovení. Kým základná verzia má na dĺžku zhruba 4,4 metra, Berlingo XL bude až o 35 centimetrov dlhšie. Vďaka absencii pohonu všetkých štyroch kolies bude podlaha v 2. a 3. rade úplne rovná. Lepšiu trakciu má zabezpečiť systém Grip Control, ktorý poznáme z iných modelov značky. Medzigeneračne si Berlingo polepšilo najmä v batožinovom priestore, ktorý sa v základnom usporiadaní zväčšil až o 100 dm3 na 775 dm3. V interiéri pritom nájdete ďalších 28 schránok s celkovým objemom 186 dm3. Ešte väčší priestor však ponúkne Berlingo XL, ktorého objem batožinového priestoru prekračuje hranicu 1050 dm3.
Pod kapotou nájdete preplňovaný benzínový motor 1.2 PureTech aj naftovú novinku 1.5 HDi s výkonom od 75 do 130 koní. Mnohých poteší prítomnosť nového osemstupňového automatu či lepšej šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Spomenúť musíme aj nových strážnych anjelov v podobe 19 asistenčných systémov vrátane head-up displeja, adaptívneho tempomatu, elektrickej ručnej brzdy, parkovacej kamery/systému Top Rear Vision, systému Grip Control s asistentom pri zjazde z kopca Hill Assist Descent či kontroly stability prívesu.
Veľkú pochvalu si zaslúži vkusný interiér s veľkým 8“ dotykovým displejom podporujúcim najmodernejšie spôsoby prepojenia mobilného telefónu s autom prostredníctvom Apple CarPlay alebo Android Auto. O niečo horšie je na tom exteriér. Nevieme si pomôcť, ale predná časť nového Berlinga pôsobí „prilepeným“ dojmom a celok tak pôsobí neharmonickým dojmom.
Necháme sa však prekvapiť, ako bude novinka vyzerať naživo. Berlingo uvidíme už čoskoro na autosalóne v Ženeve, kde dôjde k oficiálnemu predstaveniu.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.