Nový Mercedes triedy C: Nové svetlá a interiér, vylepšená technika a združený displej

Modernizácia aktuálnej generácie populárneho sedanu a kombi nie je revolučná, ale vylepšuje to, čo už bolo na nadpriemernej úrovni.
Vydané  Text: 

Mercedes-Benz triedy C je úspešný projekt, o čom svedčia predovšetkým predajné čísla. Výrobca uvádza, že na celom svete sa ho v roku 2017 predalo viac ako 415 000 kusov, najviac v Číne, kde je v ponuke aj predĺžený variant sedanu.

Mercedes píše o novej céčke v superlatívoch, čo sa však reálne na vozidle zmenilo, sú detaily exteriéru, interiéru a nejaká tá užitočná technika. Predné svetlomety nadobudli novú vnútornú grafiku, čo bude ten najvýraznejší prvok, podľa ktorého rozlíšite céčku pred a po facelifte. Novinka je štandardne vybavená halogénovými svetlami a dennými LED pásmi. Za príplatok sú k dispozícii full LED svetlomety a prvýkrát sú v prípade céčky k dispozícii aj inteligentné svetlomety MULTIBEAM LED s diaľkovým svetlom s „ultra dosvitom“. Nové sú aj laky, okrem novej striebornej bude k dispozícii aj smaragdová zelená. Sedan a kombi dostávajú v prípade zadného nárazníka novú spodnú časť; geometria, ozdobné prvky a koncovky výfukov závisia od výbavy a motorizácie.

Interiér a technika

Interiér sa dočkal vylepšení detailov, jeho celkový charakter výrobca ponechal zachovaný. Stretávame sa teda s tradičným ergonomickým usporiadaním ovládacích prvkov a s modernou interpretáciou luxusu. Matrioškový koncept dizajnu Mercedes zachováva nielen pri dizajne exteriéru, ale aj vo vnútri svojich áut: trieda C má niečo z áčka i niečo z esky.
Poteší, že funkcia Keyless-Go (bezkľúčový vstup a štart) je súčasťou základnej výbavy a že za príplatok je možné dokúpiť si združený palubný displej, ktorý nahradí tradičné dva tubusy s tachometrom a otáčkomerom. Na tomto displeji sa dá grafika zobrazovať v režimoch Klasický, Šport a Progresívny, má uhlopriečku 12,3 palca a rozlíšenie 1 920 x 720 pixelov. Ak si za tento módny a funkčný doplnok zákazník nepriplatí, dostane štandardnú analógovú palubovku s 5,5-palcovým farebným displejom. Multimediálna obrazovka nad stredovou konzolou sa ponúka v dvoch veľkostiach. V kombinácii so systémom Audio 20 má 7 palcov a 960 x 540 pixelov, za príplatok v rámci výbavy Command 10,25 palca a rozlíšenie 1 920 x 720 pixelov.
Na volante sa okrem mechanických tlačidiel (a je ich naozaj dosť) nachádzajú aj dotykové plochy, podľa Mercedesu ich ovládanie pripomína smartfón. Dotyková plocha je aj na dosah pravej ruky na ovládači multimediálneho systému, ktorý by si neznalý používateľ mohol zmýliť s pákou automatickej prevodovky. Modernizáciou prešli aj asistenčné jazdné systémy, v niektorých situáciách dokáže Trieda C jazdiť aj čiastočne automatizovane. V sériovej výbave je rozšírený aktívny asistent brzdenia, zlepšené kamerové a radarové systémy dokážu predvídať na vzdialenosť až 500 m, z toho 90 metrov v 3D, prítomné sú vylepšené funkcie aktívny asistent zmeny jazdného pruhu a aktívny asistent núdzového zastavenia, samozrejmosťou je adaptívny tempomat DISCTRONIC.
Ponuka motorov, verzií a mimoriadnych výbav ostáva zachovaná, vo balíku AMG Line sa však diamantová maska chladiča stala súčasťou štandardnej výbavy.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.