Presne pred 120 rokmi sa stala prvá nehoda auta s úmrtím vodiča

Vôbec prvú smrteľnú dopravnú nehodu, pri ktorej zahynul vodič, história zaznamenala presne 12. februára 1898. Ale nič nie je úplne presné, ani história.
Vydané  Text: 

Historická fotografia autonehody spracovaná do farby (Ilustračná fotografia) | Zdroj: Sava´s Place
42-ročný Henry Linfield vyrazil z Londýna do Brightonu na svojom aute aj spoločne s 18-ročným synom. Síce sa už nezachovalo, o aký typ auta išlo, ostatné okolnosti sú ale dobre popísané – a na dnešné pomery trocha úsmevné. Keď otec so synom schádzali z kopca v londýnskej ulici Russel Hill, automobil sa rútil podľa dobových záznamov „závratnou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu“. A stalo sa to, čo sa stáva vždy – práve v tej chvíli zlyhali brzdy, vozidlo sa stalo neovládateľným a narazilo do stromu. Syn po náraze vyletel von auta a takmer nič sa mu nestalo, Linfield zostal zakliesnený vo vraku s rozmliaždenou nohou. Tu nachádzame ten sporný bod histórie, ktorý podľa mnohých nepochybne túto udalosť nerobí tým pravým okamihom smrteľnej nehody vodiča. Linfield bol totiž z nabúraného auta vyslobodený a odvezený do nemocnice, kde mu nohu museli amputovať. Koncom 19. storočia však neboli nemocnice a služby natoľko vyspelé, aby vedeli človeku skutočne pomôcť a Linfield zomrel v dôsledku samotnej operácie na druhý deň po nehode. Ide o prvého vodiča automobilu, ktorý zomrel v dôsledku nehody, hoci nie priamo pri nej.

Vôbec prvá smrť spôsobená automobilom: zomrela pri nej žena

Stalo sa to v lete a za okolností, ktoré sú dnes takmer nepochopiteľné. 17. august 1896 je ten dátum, ktorý nadobro stanovil každodennú realitu moderného sveta. Kolízia istej Bridget Driscollovej s automobilom značky Roger-Benz mala za následok jej smrť. Udalosť sa, prekvapivo, odohrala takisto v Londýne.
Bridget Driscollová je prvým človekom, ktorý zomrel v dôsledku nehody s automobilom (17. august 1896) (foto: WIkimedia Commons)
Bridget prechádzala cez cestu popri budove Crystal Palace v Londýne, keď zbadala automobil idúci rýchlosťou asi 6 km/h. Áno, šesť kilometrov za hodinu, ale v tom čase bola maximálna povolená rýchlosť automobilov iba 23 km/h. Rútiaci sa automobil, jej šok a nepozornosť vodiča dali za vznik nehody, pri ktorej Bridget utrpela poranenia hlavy so smrteľnými následkami. Vodičom automobilu značky Roger-Benz bol Arthur Edsell, ktorého meno sa do histórie zapísalo čiernymi písmenami.
Prvé ukradnuté auto na svete: Peugeot s výkonom 3,75 koní z roku 1896 (foto: Pinterest)

Prvé kradnuté auto bol Peugeot

V presne rovnakom roku svet spoznal aj historicky prvú udalosť svojho druhu, ktorá je dnes pomerne bežná: v júni 1896 bolo vo Francúzsku ukradnuté prvé motorové vozidlo. Auto Peugeot vo vlastníctve Barona de Zuylena prešlo opravou a počas toho, ako sa čakalo na príchod vodiča, ho ktosi z dvora ukradol. Vidieť v tej dobe automobil však nebolo tak bežné, preto sa kradnutý Peugeot sa našiel veľmi rýchlo, dokonca aj zlodejom.
Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?