Úplne nová VW Jetta: nižšia cena, digitálna palubovka, náladové osvetlenie a dizajn podobný Arteonu!

AKTUALIZOVANÉ 16/1/2018: Na novú Jettu sme čakali dlho. A ešte si aj počkáme – najprv sa predaje spustia v USA, potom príde na rad aj Európa.
Vydané  Text: 

Ak sa vám páčia kompaktné sedany, potom budete z novej Jetty priam vo vytŕžení! Veď novinka preberá dizajnové prvky z veľkého štvordverového kupé Arteon, má krásny interiér s digitálnou palubovkou a ambientným osvetlením, panoramatickú strechu, LED svetlá a stojí na modernom koncernovom podvozku MQB.

Kľúčové info k novému VW Jetta (modelový rok 2019):

• stojí na ľahkom podvozku MQB;
• podporuje digitálnu palubovku Virtual Cockpit display;
• je širšia, vyššia a dlhšia, zväčšil sa rázvor kolies;
• predaj sa spúšťa v USA, neskôr v roku Európe;
• cena pre USA je nižšia ako u odchádzajúcej generácie;
• v Európe bude zdieľať motory a prevodovky s novým Golfom;
• ponúkne farebne nastaviteľné osvetlenie interiéru a LED svetlá;

Za celú dobu existencie modelu Jetta (od 1979) sa ho predalo viac ako **17 miliónov kusov**, z toho 3,2 milióna na severoamerickom trhu. Tam je Jetta mimoriadne populárna a hoci figuruje aj v slovenskej ponuke Volkswagenu, nové kusy na našich cestách nevídame tak často. Respektíve možno aj áno, ale aj tie nové vyzerajú už trocha zastaralo. **Nová Jetta je naozaj krásna** a pútavá, má šancu opäť podporiť záujem o kompaktné sedany. Avšak nie u nás – do Európy novinka vôbec nezamieri, bude určená iba pre Ameriku! Nová Jetta stojí na podvozkovej platforme MQB, ktorú Volkswagen využíva naprieč širokým spektrom modelov, typov automobilov a značiek. Pre sedan to bude znamenať generačné **zníženie hmotnosti** a veríme, že aj pozitívny vplyv na jeho dynamiku a jazdné vlastnosti. Nová Jetta bude tiež **širšia a vyššia, rázvor kolies vzrástol** z 265,2 na 268,5 cm.
Volkswagen Jetta novej generácie ponúkne aj pomerne **bohatú výbavu bezpečnosti**, napríklad: upozornenie na hroziacu zrážku a automatické brzdenie (Front Assist), sledovanie slepého uhla, funkciu Rear Traffic Alert, adaptívny tempomat s možnosťou doplnenia o funkciu úplného zastavenia a rozbehnutia sa, automatické diaľkové svetlomety a upozornenie na opustenie jazdného pruhu. V USA nová Jetta debutuje s jedným benzínovým motorom 1.4 TSI s výkonom 147 koní a maximálnym krútiacim momentom 249 Nm. Štandardom je manuálna prevodovka a pohon predných kolies. Za príplatok si Američania môžu vybrať 8-stupňovú automatiku. Počas prezentácie oznámila skoré spustenie predaja variantu Jetta GLI so silnejším motorom. Na európskom a našom trhu bude Jetta **zdieľať motory a prevodovky s Golfom**. **Cena** na americkom trhu bude prekvapivo nižšia ako u odchádzajúcej generácie, najmenej však 18 545 amerických dolárov. O cenách na európskom trhu zatiaľ nevieme nič, avšak pochybujeme, že by bola nižšia ako cena odchádzajúcej verzie. U nás sa Jetta dopredáva za ceny od 15 330 € (platí pre verziu Jetta 1.2 TSI BlueMotion Technology 6st. manuál 77 kW) a vyššie.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.