Magazín

Storočné elektromobily Baker: jazdili za pár centov a cielili na najvyššiu spoločnosť

Inzeráty na elektromobily od BAKER Motor Vehicle Company

Elektromobily, to nie je iba hudba budúcnosti a spôsob, ktorým sa môžu súčasní snobi realizovať a predvádzať. Prvé autá sveta boli práve na elektrický pohon a nie je to žiadne verejné tajomstvo. Spaľovacie motory však tie elektrické prekonali prakticky v každom ohľade, preto sa elektrifikované pohony na celé storočie vytratili a udržiavali sa iba ako kuriózne projekty bez budúcnosti.

Elektromobily jazdili maximálnou rýchlosťou 40 km/h a na prelome 19. a 20. storočia ich vyrábala, okrem iných, aj americká spoločnosť Baker Motor Vehicle Company. V období takzvanej „Brass Era“ (1896-1915) vyrábala modely Electrics a Coupe, ktoré ani dnes nevyznievajú komicky. Práve naopak, elektromobil Coupé cielil marketing na vyššiu spoločnosť a umožňoval otáčanie sedadiel v interiéri o 180 stupňov. O takejto funkcii dnes v autách môžeme iba snívať, prípadne ich vidieť ako súčasť koncepčných automobilov od značky Adient, o ktorých sme písali práve včera.

Prvý z elektromobilov (Baker Electric) bol skôr bričkou bez koní, mechanizmus riadenia bol veľmi jednoduchý a na dnešné pomery extrémne nebezpečný a nespoľahlivý. Na jedno nabitie dokázal prejsť až do 65 kilometrov, čo bola v tej dobe významná vzdialenosť.

Druhý elektromobil s názvom Baker Coupe bola špecialita, plnohodnotný a luxusný automobil. Samozrejme, v časoch pred prvou svetovou vojnou boli automobily odlišné od tých súčasných, stále išlo skôr o bričky bez konského pohonu, avšak už so stenami, oknami a interiérovým vybavením.

Zdroj: 1901 Baker Electric Car - at 25 mph

Dobové inzeráty značka Baker zverejňovala v novinách, pretože inú možnosť ani nemala, televízia neexistovala a rádio takisto nebolo rozšírené. Celostranové inzeráty v novinách však boli pôsobivé, okrem ilustrácií obsahovali aj pútavé informačné texty o výhodách elektrických automobilov.

Niekoľko týchto inzerátov nájdete vo fotogalérii pod článkom, pričom prinášame aj preklad dvoch inzerátov, ako ich preložili na stránke webmagazin.sk.

Inzeráty na elektromobily od BAKER Motor Vehicle Company

Ekonómia automobilu Baker Electrics
V otázke ekonomickej prevádzky sa žiadny iný automobil nemôže porovnávať s BAKER. Na porovnanie si vezmite svoj Stanhope alebo Imperial; jeho (Bakera, pozn.red.) kapacita je 40 míľ na jedno nabitie.
Predpokladajme, že každý deň túto kapacitu vyčerpáte (niekoľko majiteľov spriemerovalo tento denný dojazd s akýmkoľvek typom automobilu); akákoľvek garáž ho opäť nabije od 30 do 50 centov. Spočítané s najvyššou taxou každý mesiac zaplatíte za nabíjanie 15 dolárov, ak automobil používate každý deň. K tomu si pridajme, povedzme, 2 doláre mesačne pre starostlivosť o batériu a máte dokopy maximálnu údržbu vo výške 17 dolárov mesačne. Vlastníctvom vlastného nabíjacieho zariadenia môžete náklady znížiť ešte o tretinu tejto sumy. Žiadny benzín, žiadny olej, žiadne zapaľovacie zariadenia, ktoré by vás obťažovali a spôsobovali zvýšenie nákladov, žiadne drahé príslušenstvá. BAKER ELECTRICS je vždy pripravený - vždy pôvabný a čistý - vždy s bohatým a elegantným vzhľadom - vždy skutočný ARISTOKRAT MOTORISTICKÉHO SVETA
Veľkolepý nový Baker Coupe
Presne to, čo verejnosť požaduje od štýlového, ale konzervatívneho auta - pravého automobilu - nie iba elektricky riadeného kočára. Má zväčšenú priestrannosť; limuzínový zadok; dlhší rázvor kolies; očarujúce línie karosérie; s vychytávkami v interiéri aj exteriéri, ktoré určujú nové štandardy v kultivovanosti automobilov.
Pákové riadenie zadných kolies alebo otočný volant predných. PREDNÉ SEDADLÁ SA DAJÚ OTÁČAŤ v smere alebo proti smeru jazdy. Zavolajte pre okamžitú demonštráciu.
THE COOK & STODDARD CO.
1138-40 Conn. Ave. Tel. č. 7810Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk