Kam všetky tie autá putujú? Škoda iba za tento rok vyrobila už milión áut

Je to pritom už štvrtýkrát po sebe, čo sa Škode podarilo dosiahnuť takýto míľnik v priebehu jedného roka.
Vydané Text: 
Škoda ešte v posledný októbrový deň informovala o tom, že sa jej podarilo v tomto roku vyrobiť v poradí miliónty automobil. Stal sa ním neprekvapivo Karoq a vzišiel z výrobného závodu v Kvasinách. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa Škode podarilo tento miliónty automobil vyrobiť už v októbri, takže za zvyšné dva mesiace z roka to budú ďalšie desiatky a desiatky tisíc kusov áut. Kam vôbec všetky tie autá putujú, keď svoje miliónte míľniky každý rok oslavujú aj Mercedes-Benz, Volkswagen, Toyota a mnohé ďalšie automobilky? Tieto autá sa pritom vyrábajú na objednávku a na svoje nové auto musíte neraz ako zákazník čakať pomerne dlhú dobu. O nové automobily je skrátka záujem a zrejme sa to tak skoro nezmení.
Škoda Karoq v bielom laku je miliónty vyrobený automobil od Škody v roku 2017 (foto: Škoda Auto)
Značka Škoda patrí medzi vôbec najstaršie automobilky sveta (od 1895), dnes zamestnáva po celom svete viac ako 26 600 ľudí a predáva na vyše stovke trhov. Sú to čísla, ktoré vedia mnohých prekvapiť – najmä tých, ktorí značku stále vnímajú ako nejakú malovýrobu z Mladej Boleslavi, ktorou však Škoda vlastne nikdy nebola. Od spojenia s koncernom Volkswagen v roku 1991 však výroba vzrástla na sedemnásobok. Aktuálne Škoda vyrába sedem modelov automobilov, najnovším z nich je práve miliónty Karoq. Spolu s ním z výrobných pásov vychádzajú aj Citigo, Fabia, Rapid, Octavia, Superb, Kodiaq a škodovka vo svojej formálnej tlačovej správe ešte stále uvádza aj model Yeti.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.