MINI John Cooper Works GP sa vracia po 5 rokoch iba ako štúdia

Interiér má vykuchaný až na kov a medzi vodičom a spolujazdcom je pre istotu hasiaci prístroj.
Vydané  Text: 
V septembri 2012 sa na autosalóne v Paríži predstavil jedinečný automobil, MINI John Cooper Works GP. Nadväzoval na MINI Cooper S z roku 2006 s prvkami John Cooper Works GP Kit.

Ďalšia generácia GP síce zatiaľ neprichádza, BMW Group však značke Mini doprialo aspoň to, aby vo Frankfurte nad Mohanom na autosalóne IAA 2017 predviedlo aspoň jej štúdiu. Vyzerá mimoriadne pôsobivo a očakávame, že sa po vzore predchádzajúcich generácií čoskoro vyrobí v limitovanom počte 2000 kusov.Dvetisíc z prvého Cooper S a dvetisíc z druhého John Cooper Works GP jazdí po svete ak platilo, že sa na seba podobali, aktuálna štúdia bude od nich asi najodlišnejšia. Automobil si síce zachováva charakter východzieho modelu, vylepšuje však detaily karosérie a interiéru v takej miere, že sa stáva úplne novým vozidlom.

Obzvlášť pôsobivý je zadný strešný spojler, na ktorý plynule nadväzuje karosárska úprava po bokoch určená na optimálne odvádzanie vzduchu. Vonkajší vzhľad MINI John Cooper Works GP je prepracovaný do najmenšieho detailu, aj spätné zrkadlá majú jedinečný dizajn pre čo najmenší odpor vzduchu. Číslo 0059 na karosérii odkazuje na rok 1959, rok založenia značky Mini.Tento špeciál má jedinečný aj interiér. Pôsobí takmer puristicky, odolne a výrazne športovo. Čalúnenie stropu a podlahy výrobca nepoužil, takže sú viditeľné všetky tie technické otvory a zvary, ktoré sa bežne automobilky snažia zakryť. Športové sedadlá obsahujú integrované 5-bodové bezpečnostné pásy, medzi vodičom a spolujazdcom je hasiaci prístroj, páčky prevodovky sú za volantom a obaja pasažieri sú bezpečne uzatvorení v neskrytom ráme. Kruhové motívy a prémiovosť v interiéri nahradil purizmus, i keď veľký centrálny displej v kruhovej konzole ostal zachovaný – je typickým prvkom všetkých automobilov značky Mini. Upravená je aj grafika zobrazovaná na displeji pred volantom, už na prvý pohľad má pôsobiť agresívne a pretekársky.

MINI John Cooper Works GP pripomína, že značka aj napriek mestskému charakteru svojich vozidiel žne úspechy na poli motoršportu. Paradoxné však je, že keďže ide o štúdiu, výrobca nespomína technické údaje o motore a jazdných vlastnostiach. Uvádza iba to, že každá séria John Cooper Works GP predstavuje „maximálne výkonové možnosti“.Pretekárska štúdia John Cooper Works GP nebude jediným zaujímavým kúskom, ktorý automobilka predviedie na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Písali sme aj o elektrickom Mini, ktoré by si určite zaslúžilo vašu pozornosť.ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement