Toto nie je pretekársky veterán, ale najnovší koncept od Nissanu

Prémiová značka Infiniti ukázala ručne vyrobený Prototype 9 s technikou od Nissanu a elektrickým motorom.
Vydané Text: 
Pretekárske jednomiestne motokáry z prvých dvoch desaťročí 20. storočia sú krásne, jedinečné a nadčasové. Boli však neokresané, s jednoduchými karosériami. Do dokonalosti boli dovedené až v 40. až 60. rokoch na súťažiach gran prix. Dnes sa už automobily ako Monarch (2013) či Darracq (1905) nevyrábajú, ale pre automobilky znamenajú časť histórie. Značka Infiniti v prvej polovici 20. storočia neexistovala, vznikla koncom 80. rokov ako subznačka Nissanu a v roku 2008 expandovala do Európy. Aj napriek tomu jeden takýto krásny automobil s klasickým dizajnom má, dokonca úplne nový.Zoznámte sa s koncepčným elektromobilom Infiniti Prototype 9. Moderný automobil, ktorý bol vyrobený poctivo ručne.

Automobil s elektrickým pohonom s maximálnym výkonom 148 konských síl je aj napriek chýbajúcej vôni benzínu puristickou záležitosťou, nemá posilňovač riadenia, žiadne stabilizačné systémy a žiadne technologicky vyspelé brzdové systémy. Je to skrátka poctivá konštrukčná dokonalosť vo svojej primitívnej forme s elektrickým pohonom.Jediná vec, ktorá naznačuje, že automobil nepochádza zo 40. rokov, je maska chladiča s progresívnym tvarovaním.

Z nuly na rýchlosť 100 km/h tento špeciál vystrelí za 5,5 sekundy, jeho hmotnosť je iba 890 kilogramov. Vybavený je pohonom všetkých štyroch kolies, hnaciu silu rozdeľuje v pomere 43:57 v prospech zadnej nápravy. Na jedno plné nabitie Prototype 9 dokáže jazdiť asi 20 minút „na plný plyn“.

Automobil bol vytvorený za účelom prezentácie na Pebble Beach Concours d’Elegance. Okrem príspevku od značky Infiniti očakávame aj kabriolet od Mercedes-Maybach s elektrickým dojazdom 320 kilometrov.


Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


ZO SVETA

Nové 100 % clo na elektromobily z Číny bude realitou! A to je len začiatok

  • Americký automobilový priemysel a regulačné orgány sa obávajú, že ak sa čínske elektrické vozidlá dostanú do Spojených štátov, domáce značky im nebudú schopné konkurovať. Bidenova administratíva však údajne dospela k tomu, čo považuje za riešenie: Na čínske elektrické vozidlá zavedie plné 100-percentné dovozné clo.