Death Wobble na džípoch je fenomén, o ktorom ani nechcite vedieť

Redakcia, 31.07.2017
Možno vás to odradí od kúpy staršieho džípu aj v prípade, že po ňom túžite od detstva.
Screenshot z YouTube videa Jeep Death Wobble Experiment - Extreme Shaking! - Rare Parts Inc

Death Wobble, DW, osmička na oboch predných kolesách. To je niečo, čo by ste na svojom aute nikdy nechceli zažiť a pritom sa to predsa stáva na starších džípoch. Je to fenomén, s ktorým sa majitelia inak nepochybne úžasných off-roadov potýkajú, hľadajú odpovede na svoje otázky na internetových diskusiách a snažia sa potom upraviť nápravy tak, aby sa tomuto neduhu vyhli.

Šialené osmičky na predných kolesách sú iba dočasnou záležitosťou a po zastavení sa a opätovnom rozbehnutí sa už neprejavujú. Spúšťačom pritom môže byť nabehnutie na predmet na vozovke jedným kolesom, v horších prípadoch dokonca aj prudké šliapnutie na brzdu a jej okamžité uvoľnenie. Na niektorých videách na YouTube je dokonca zaznamenané, že sa kolesá roztrasú zdanlivo bez príčiny, napríklad na tomto Willys CJ-2 z roku 1948.Riešení tohto problému existuje viac, na internete sa môžete dočítať o skúsených mechanikoch, či už amatérskych alebo profesionálnych, ktorí si vedia sami opraviť nápravy, rozumejú každému detailu podvozka a tvoria také súvetia s výrazmi, ktoré sú aj pre technicky zdatného človeka španielskou dedinou.

Dalo by sa však povedať, že **neexistuje univerzálny návod**, ako sa vyhnúť death wobble. Väčšinou sú za tento fenomén zodpovedné opotrebované ramená, k trepaniu však môže prispievať aj nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, guľové kĺby, čapy alebo hocičo iné, čo je súčasťou podvozka, kolies a riadenia.

Nie je to však iba o starších džípoch, na YouTube možno nájsť videá, na ktorých je death wobble zachytený aj na Forde F-250, Dodge Ram 3500 (r.v. 2013) a na motorkách (pri nich je však death wobble o niečom inom).

Na záver dodávam, že hoci mám rád SUV aj off-roady a veľa ich mám odjazdených, s death wobble som sa doteraz nestretol. Odpusťte teda moje rozčarovanie nad zistením, že sa takéto niečo vyskytuje aj v moderných vozidlách vyrobených po roku 2000.