Koncept hyperšportu Jaguar X prichádza z Bratislavy a od Slováka

Nie je to oficiálny koncept, ale Briti by sa mohli dielom Ivana Venkova pokojne inšpirovať.
Vydané  Text: 

Jaguar X Concept od Ivana Venkova z Bratislavy (stiahnuté z profilu na Behance)

Automobil Jaguar X Concept nemá vyhliadky stať sa reálnym pojazdným modelom, je totiž dielom v Bratislave pôsobiaceho dizajnéra Ivana Venkova, ktoré zverejnil na svojom profile na Behance. Behance je priestor, v ktorom umelci a kreatívci zverejňujú svoje diela a uchádzajú sa tak nielen o pozornosť laickej verejnosti, ale predovšetkým vlastnej komunity. X Concept získal svoj názov odvodením od slova experimental, určitým spôsobom pritom nadväzuje na koncepčné automobily XJ220 z roku 1988 a C-X75 spred sedem rokov.

Automobilka Jaguar dnes nemá vo svojom modelovom portfóliu hyperšport a aj projekt ako C-X75 sa nakoniec po veľkom humbuku na parížskom autosalóne nedočkal realizácie. Štyri elektromotory, benzínový agregát a dve turbá sú skrátka pre civilný aj športový svet priveľké sci-fi, respektíve ním boli pred siedmimi rokmi. Venkov na svojom profile v sieti Behance zverejnil aj ďalšie pútavé vizualizácie športových automobilov: napríklad [Ferrari Concept 2](https://www.behance.net/gallery/37573863/Ferrari-Concept-2), [Mercedes I.](https://www.behance.net/gallery/44647917/Mercedes-I) či [Supercar XC 03](https://www.behance.net/gallery/28816701/XC-03-supercar-concept). Tvorba tohto bratislavského kreatívca je naozaj mimoriadna, venuje sa produktovému dizajnu s dôrazom na prémiovosť. Aj obyčajná fľaška s olejom v podaní Venkova vyzerá fantasticky, veď si pozrite jeho profil. Zaujímavosťou je, že jeho práce nenachádzajú uplatnenie doma, ale v zahraničí – v Šanghaji, Singapure, Hong Kongu, v USA a tiež v Štokholme.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.