Slováci budú súťažiť na robotickej olympiáde v USA, sú to mladí chlapci z gymnázia

Študenti z bratislavského gymnázia Galileo School pocestujú na robotickú olympiádu FIRST Global Challenge 2017 už tento mesiac.
Vydané  Text: 
Študenti z Galileo School pocestujú na robotickú olympiádu FIRST Global Challenge 2017 (foto: Adam Plesnik)

Ich robot sa volá Vianočka sa bude súťažiť v silnej konkurencii z celého sveta. Skupina ôsmich mladých ľudí z bratislavského gymnázia Galileo School pocestuje do Washingtonu ešte tento mesiac na takzvanú robotickú olympiádu.

Robotickú olympiádu zastrešuje organizácia FIRST Global, ktorá do popredia tlačí vzdelávací systém s názvom STEM. Ten podnecuje mladých ľudí k tomu, aby prejavovali väčší záujem vo vedecko-technologických, strojárskych a matematických zručnostiach a ciele tohto konceptu nie sú vôbec nepodstatné: má riešiť najvážnejšie svetové problémy, ktorým bude čeliť nová generácia. Informoval o tom portál Teraz.sk.
**Testovanie robotov v štandardizovanom prostredí podľa FIRST Global:**

FIRST Global Challenge 2017 sa bude konať v hlavnom meste Spojených štátov už čoskoro: **16. až 18. júla 2017** s tým, že Slováci so svojím robotom budú musieť ustáť silnú konkurenciu z celého sveta. Stáť budú proti 161 tímov zo 198 krajín sveta a aj napriek tomu, že ide o na prvý pohľad triviálnu úlohu, naprogramovať a konštrukčne navrhnúť robota nebola vôbec žiadna hračka. Olympijská disciplína s názvom H2O Flow vyžaduje od robotov, aby pracovali s farebnými loptičkami a dostali ich do vopred určených otvorov na hracej ploche. Táto plocha je vybavená vodnou plochou, stúpaním i klesaním a v rovnakom čase je dejiskom súťaženia aj iných tímov. Roboty sú automatické, resp. autonómne, musia vedieť rozpoznávať a hodnotiť svoje prostredie a vzniknuté situácie, v čom nachádzame súvislosť s automobilmi. Všeobecne je možné technologický vývoj považovať za najdôležitejšiu súčasť automobilového priemyslu a preto je správne venovať pozornosť mladým ľuďom, ktorí sa na túto náročnú cestu vydali. **Našim chlapcom držíme palce a veríme, že sa im podarí v súťaži a v medzinárodnej konkurencii uspieť.** V každom prípade je úspechom už len ich účasť na súťaži takéhoto rangu, chlapci získali veľmi solídny základ pre budúci rozvoj.








Pokračujte na ďalší príspevok »