Koncept nízkeho nákladiaku Steinwinter Supercargo sa neuchytil. Škoda.

Nákladiak novej generácie mal byť nízky a s výkonom 400 koní. Po 3-tisíc kilometroch ho odpísali.
Vydané  Text: 

Predstavený bol na autosalóne vo Frankfurte v roku 1983 ako Supercargo 2040, využíval základy z Mercedesu, motor Daimler-Benz s výkonom 400 koní, nezávislé pneumatické odpruženie, diferenciál s obmedzeným sklonom, protiblokovacie brzdy a klimatizáciu.

Bol avantgardou novej generácie nákladnej dopravy na základe toho, čo sa v 70. rokoch považovalo za dôležité pre jej budúci vývoj. Výsledkom dizajnérskej práce bol práve Steinwinter s atypickým vzhľadom. Ich cieľom bolo znížiť veľkosť a aerodynamický odpor typického nákladného vozidla. Aj sa to podarilo, ale v reálnej prevádzke všetky tie klady z malej veľkosti a aerodynamiky predčili problémy s praktickým využitím nízkeho vozidla. Problematiká bola predovšetkým manipulácia s veľkými závesmi. Testovanie prototypu Steinwinter Supercargo bolo nakoniec ukončené po iba 3-tisíc kilometroch. ☆ *Fotografie sa nachádzajú na serveroch blogu nerdninja.com.*
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.