Aktuality

4 dôvody, prečo KIA Stonic na trhu určite uspeje (+naše fotografie)

KIA Stonic (2017)
KIA Stonic (2017)
Zdroj: Oficiálne fotografie

Nová KIA Stonic je konečne vonku a my sa zoznamujeme s jej technikou a dizajnom. Vyzerá odvážne, má praktické karosárske prevedenie a podľa slov automobilky je to najlepšie prispôsobiteľný model v jej ponuke.

Novinka bola predstavená iba včera v Amsterdame a pre automobilku ide o veľmi významný model. Zabojuje o rovnakého zákazníka, o ktorého peniaze sa dnes uchádza aj nedávno uvedený Hyundai Kona.

Text nižšie obsahuje aj oficiálne vyjadrenia značky KIA na Slovensku.

KIA Stonic (2017)
KIA Stonic (2017)
Zdroj: Oficiálne fotografie#1 Je to crossover

Zaraďuje sa medzi malé SUV, ktoré nazývame crossovermi. Ide to asi najpraktickejší typ automobilov, pretože kombinujú vyšší podvozok, vysoký posed, rozmerný interiér a batožinový priestor, zároveň sú dostatočne malé pre pohodlné parkovanie v meste a pripravené aj pre dynamickejší štýl riadenia.

Batožinový priestor má objem minimálne 352 litrov, ďalšie pribudnú po sklopení zadného radu sedadiel.

KIA Stonic (2017)
KIA Stonic (2017)
Zdroj: Oficiálne fotografie#2 Bude sa dať perfektne personalizovať

Stonic najlepšie prispôsobiteľným vozidlom tejto značky, a to vnútri aj navonok. Úroveň personalizácie je natoľko vyspelá, že jeden Stonic sa od druhého sa môže líšiť až v prekvapivej miere. KIA do dokazuje už samotnými oficiálnymi fotografiami, ktoré predstavujú Stonic v nápadnej žltej úprave, druhý v praktickom (takmer off-road) dizajne s tmavošedou úpravou laku, oranžovými stĺpikmi a so strešnými nosičmi. Kia píše, že Stonic bude jedným z najpôsobivejších nových vozidiel v tejto rýchlo sa rozširujúcej triede.

K dispozícii bude až 20 dvojfarebných kombinácií, s možnosťou výberu spomedzi piatich rôznych farieb strechy.

Rovnako dobre prispôsobiteľný bude aj interiér, ktorý však v sebe nezaprie príbuznosť s inými modelmi značky. Tu sa žiadne významné inovácie neodohrali, aj napriek tomu považujeme interiér za taký priemer, ktorý sa bude väčšine páčiť.

KIA Stonic (2017)
KIA Stonic (2017)
Zdroj: Oficiálne fotografie#3 Má množstvo techniky pre bezpečnosť a komfort

Crossover Stonic sa bude ponúkať v tradičných balíkoch výbavy, pričom z hľadiska technologickej vybavenosti pôjde o naozaj zaujímavý automobil.

Vozidlo je štandardne vybavené elektronickým stabilizačným systémom (ESC) a systémom riadenia stability vozidla (VSM). Medzi špeciálne funkcie systému VSM patrí smerovanie krútiaceho momentu pomocou bŕzd, stabilizácia pri priamej jazde a regulácia bŕzd pri zatáčaní.

Balíček asistenčných systémov DRiVE WISE obsahuje napríklad aj systém automatického brzdenia AEB s rozpoznávaním chodcov, systém výstrahy pred kolíziou (FCA), monitorovanie mŕtveho uhla (BSD), upozornenie na križujúcu sa premávku za vozidlom (RCTA), upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu (LDWS), asistent diaľkových svetiel (HBA) a tiež funkcia kontroly pozornosti vodiča (DAW).

Prítomná je aj podpora pre Android Auto a Apple CarPlay.

KIA Stonic (2017)
KIA Stonic (2017)
Zdroj: Oficiálne fotografie#4 Jeho cena by nemala nepríjemne šokovať

Toto je to najdôležitejšie. Automobily predáva ich dizajn a cenovka, samozrejme. Kia zatiaľ neuviedla, koľko bude jej nový crossover s karosériou navrhnutou v Európe stáť, očakávame však, že sa bude snažiť cenovo nevytŕčať z radu. Nemalo by to zmysel, keďže zámerom Kia je konkurovať súčasným modelom na trhu a stať sa bestsellerom.

Už iba počkať do tretieho kvartálu tohto roka a na finálne cenníky predajcov. Na výber sa objavia verzie s 1,0-litrovým motorom T-GDI (preplňovaný benzín, až 120 k), 1,25- a 1,4-litrovým atmosférickým benzínom MPI alebo 1,6-litrovým naftovým agregátom.

Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie