Autoviny.sk

Majú dva roky na výrobu lietajúceho auta, zatiaľ nie sú úspešní

Lietajúce auto Cartivator, do ktorého investovala Toyota
Lietajúce auto Cartivator, do ktorého investovala Toyota
Zdroj: YouTube
Lietajúce auto Cartivator, do ktorého investovala Toyota
Lietajúce auto Cartivator, do ktorého investovala Toyota
Zdroj: YouTubeIba pred niekoľkými dňami sa verejnosť dozvedela, že značka Toyota venovala grant vo výške 350-tisíc amerických dolárov skupine stojacej za projektom Cartivator. Cartivator je dron vo veľkosti, ktorá umožní prevoz človeka. O niečom podobnom sme už počuli a čítali v súvislosti s dubajskými taxíkmi, ktoré v porovnaní s Cartivatorom aj reálne fungujú.

Cartivator má pred sebou ešte dlhú cestu, musí však všetko stihnúť do roku 2020. Práve v tomto roku sa udejú olympijské hry v Tokiu a na nich chce Toyota odprezentovať funkčný prototyp. Držíme inžinierom palce, pretože zatiaľ ich výsledky neboli veľmi uspokojivé. Stroj síce dostalo vzduchu, najviac však do dvojmetrovej výšky a s následným tvrdým pádom na zem. Pre človeka to teda bezpečné určite nie je, prakticky riešenie nadrozmerného dronu nefunguje vôbec.

Ľudia z Cartivatora majú pred sebou hneď niekoľko dôležitých úloh, ktoré majú bežne na starosti celé samostatné tímy odborníkov. Musia spracovať dron do dizajnu, ktorý bude moderný a pútavý, musia zabezpečiť bezpodmienečnú bezpečnosť pre pilota, vybaviť vzdušné plavidlo technológiami pre komunikáciu, bezpečnosť, ovládanie a komfort, zabezpečiť dostatočnú výdrž a tiež vycibriť vlastnosti počas letu.

Budú to náročné úlohy, ale ich naplnenie je v priebehu dvoch rokov stále reálne. Cartivator bude musieť spolupracovať s kvalitnými ľuďmi, nakupovať kvalitné súčiastky a veľa testovať. S rozpočtom 350-tisíc amerických dolárov od koncernu Toyota by sa to mohlo podariť.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie