Vedia prejsť 2500 km na liter paliva, ale s nulovým komfortom a bezpečnosťou

Experimentálne vozidlá od študentov z celého sveta majú za cieľ extrémne redukovať spotrebu paliva. Jazdiť pritom môžu na elektrinu, plyn, aj štandardné tekuté palivá.
Vydané  Text: 

Štart pretekov Shell Eco-marathon 2017 s účasťou slovenských tímov

Vyzerajú futuristicky a občas je ťažko určiť, či sú automobilom alebo skôr trojkolkou. Ekologické a superúsporné vozidlá z dielní aj slovenských študentov sú demonštráciou toho, že aj na Slovensku sa uskutočňuje pokrok v oblasti ekonomickej a ekologickej dopravy. **2 503 kilometrov na jeden liter paliva** udáva priemernú spotrebu **0,00039 l/100 km**. To je údaj, ktorý by sa páčil každému z nás, v reálnych podmienkach je však zatiaľ neuskutočniteľný. Predovšetkým nie v automobiloch na výlučne spaľovací pohon s hmotnosťou vyše tony. Tento unikátny výsledok sa podarilo dosiahnuť víťazovi tohtoročného Shell Eco-Marathonu, **francúzskemu tímu Microjoule-La Joliverie**.
Tím TUKE na Shell Eco-marathon 2017 (foto: Shell)

Ani Slováci však na tom nie sú zle – **košickým študentom z TUKE** v rámci rovnakých pretekov podarilo dosiahnuť spotrebu na úrovni iba 0,16 l/100 km. V praxi to znamená, že za jeden liter tradičného benzínu prešli 586 kilometrov. Tieto údaje sú orientačné, v skutočnosti tímy so svojimi experimentálnymi vozidlami tieto vzdialenosti neprešli – údaje o finálnej spotrebe sa prepočítavali podľa tej priemernej, ktorú vozidlá nadobudli počas pretekov.
Stredná priemyselná škola dopravná Trnava na Shell Eco-marathon 2017 (foto: Shell)

Ako uvádza Shell vo svojej oficiálnej správe, okrem košického tímu sa pretekov zúčastnili aj študenti **Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave** a **Strojníckej fakulty STU v Bratislave**. Obidva tímy sa úspešne prebojovali do finále pretekov, prešli náročnou technickou kontrolou, ale nepodarilo sa im dosiahnuť meraný výsledok – nezajazdili ho v časovom limite, preto ich výsledok nebol oficiálne zaznamenaný. Košický tím sa zúčastnil súťaže už viac ako pätnásťkrát a ani študenti bratislavskej STU nie sú žiadni nováčikovia. Hlavnej časti súťaže sa zúčastnili už po piatykrát.
Tím STU Bratislava na Shell Eco-marathon 2017 (foto: Shell)

Úsporné študentské vozidlá na Shell Eco-marathon ešte v roku 2016 (foto: Shell)
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.