Toyota TJ Cruiser a chce osloviť dvadsiatnikov, nadväzuje pritom na legendárne FJ-čko

Toyota FT-4X je síce zatiaľ iba koncept, v dohľadnej dobe by sa však mohla dočkať sériovej výroby a zabojovať v silnom konkurenčnom prostredí crossoverov. V reálnej podobe by koncept mohol dostať názov TJ Cruiser a nadviazať tým na legendárny FJ Cruiser.
Vydané  Text: 


Toyota FT-4X je síce zatiaľ iba koncept, v dohľadnej dobe by sa však mohla dočkať sériovej výroby a zabojovať v silnom konkurenčnom prostredí crossoverov. V reálnej podobe by koncept mohol dostať názov TJ Cruiser a nadviazať tým na legendárny FJ Cruiser.

Podobnosť názvov TJ a FJ Cruisera nie je náhodná, práve naopak. Novinka má veľmi podobný dizajn, viditeľne a vo veľkej miere sa necháva inšpirovať pôvodcom – má nápadné farby, hranaté prevedenie prednej masky, skoro plastickú vizáž a celkovo svalnatý charakter.Pôsobivé sú zadné partie konceptu, ktoré celkom vybočujú zo stereotypov. Stena s kufrovými dverami je úplne kolmá na vozovku a aj prevedenie týchto dverí nie je vôbec bežné. Predstavený automobil výrobca zabalil do kombinácie čiernej, oranžovej a bielej farby, cieľom je pravdepodobne upútať pozornosť mladšieho zákazníckeho spektra. Nemôžeme pritom tvrdiť, že by sa nám, starším, koncept nepáčil. Je svojský a nápadný, pritom vzdáva úctu väčšiemu predchodcovi. Koncept FT-4X je naozaj cielený na mladšie ročníky, konkrétne na generáciu Millennials.TJ Cruiser by mohol po vzore FJ Cruisera zdediť aj off-road vlastnosti, ktoré sú pre starší model typické. TJ je populárny aj svojou odolnosťou a praktickosťou, hoci v našich končinách je na cestách zjavom. Po technickej stránke by mala novinka zdieľať rovnaký základ, ktorý je [v aktuálnej generácii C-HR](http://www.autoviny.sk/testy/17043/test-toyota-c-hr-hybrid-hybrid-v-atraktivnom-sate) – teda TNGA C-platformu.

Kedy sa presne TJ Cruiser objaví v showroomoch predajní, zatiaľ nie je zrejmé. Nevieme ani to, kedy a za koľko sa objaví u nás – a či vôbec.


Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?