Poškodili vaše auto krúpy či silný vietor? Takto postupujte pri nahlasovaní škody…

Letné počasie so sebou čoraz častejšie prináša silné búrky. Tie sú často sprevádzané krúpami, nárazovým vetrom či bleskovými povodňami.

Čo robiť, ak bolo vaše auto zničené vyčíňaním počasia?
Kryje poistka aj škody spôsobené tornádom?
Vydané  Text: 

V posledných dňoch sme mali na našom území viacero silných búrok. Predovšetkým tá, ktorá zasiahla západ Slovenska v stredu 26. 6. 2024, spôsobila mnohým motoristom škody na ich vozidlách. Tie sa týkali najmä zatopenia auta v dôsledku intenzívnych zrážok. Vysoké letné teploty, ktoré nás v najbližšej dobe čakajú, však so sebou prinášajú aj krúpy, silný vietor či popadané stromy. Netreba zabúdať ani na tornádo, ktoré sa môže objaviť nečakane a narobiť rozsiahle škody na majetku. Ako postupovať v prípade, že vaše auto zasiahla jedna zo živelných katastrof?

Na začiatok je dôležité pripomenúť jednu vec. Ak vás zastihla nejaká živelná pohroma, ako napríklad blesková povodeň, silné krupobitie alebo vám na auto kvôli vetru padol strom, v prvom rade by ste sa mali obrátiť na svoju poisťovňu. Vaša poistka môže kryť náklady na škodu, ktorá bola spôsobená na aute. To samozrejme platí len vtedy, ak máte nejakú uzatvorenú.

Začnite nahlásením škody

Hneď ako nájdete auto poškodené počasím, je dôležité ohlásiť túto skutočnosť. Škodu nemusíte hlásiť polícii. Každá poisťovňa má call centrum alebo online portál, kde môžete zavolať v prípade, že sa jedná o akúkoľvek škodovú udalosť.

Ak je vonku daždivé počasie, dávajte si pozor! Za ošpliechanie chodca totiž hrozí pokuta

Po jej nahlásení vás kontaktuje poverený technik, ktorý uskutoční obhliadku vozidla. Tu máte opäť na výber dve možnosti. Obhliadku možno uskutočniť priamo v servise, kde sa auto bude opravovať (ak je to spolupracujúci servis), alebo na mieste poškodenia. Technik má možnosť prísť osobne k vám, najmä vtedy, ak je auto po živelnej pohrome nepojazdné.

Inzercia

Škodu treba vedieť vydokladovať

Následne začne prebiehať plnenie spôsobenej škody zo strany poisťovne. To sa odvíja od konkrétnych podmienok, ktoré máte stanovené vo vašej poistnej zmluve. Poisťovňa od vás môže chcieť aj nejaké dokumenty, ktoré slúžia k vydokladovaniu spôsobenej škody. Ide predovšetkým o technický preukaz postihnutého auta, vodičský preukaz vodiča, ktorý auto šoféroval v čase vzniku škodovej udalosti alebo faktúru za opravu. Pokiaľ auto stálo na parkovisku, vodičák nie je potrebný. Ak máte aj nejaké dokumenty od privolanej hliadky, nezabudnite ich k hláseniu pripojiť.

Na druhú stranu, ak sa rozhodnete opravu vozidla riešiť po vlastnej osi, bude od vás poisťovňa potrebovať faktúru za opravu vtedy, pokiaľ ide o parciálnu škodu a vy nechcete poistnú udalosť riešiť rozpočtom. Treba sa ale pripraviť na to, že poisťovňa po vás môže žiadať aj nejakú spoluúčasť. Jej výška býva väčšinou uvedená v konkrétnej zmluve k poistke.

Takéto krúpy dokážu na aute spôsobiť nemalé škody. V niektorých prípadoch ide dokonca o tzv. „totálku“. Zdroj foto: Pixabay | AngelaJMaher

Krúpy môžu spôsobiť totálku

Je dobré poznamenať, že aj krupobitie môže spôsobiť autu tzv. totálku. Za totálnu škodu poisťovňa považuje také poškodenie, pri ktorom by náklady za opravu prevýšili celkovú všeobecnú hodnotu vozidla.

Teraz vás možno napadá otázka, ako prebieha plnenie škody zo strany poisťovne v prípade, že mi auto „spláchla“ voda a ja som nestál na parkovisku. Našťastie, poisťovne nastavili zmluvné podmienky tak, že plnia škodu spôsobenú povodňou, a to aj v situácii, keď auto nie je odstavené na ploche na to určenej.

Plánujete dovolenku v tejto krajine? Dajte si pozor na nové dopravné značenie, ktoré môže pôsobiť mätúco!

Poisťovňa počíta aj s tornádom

Poisťovňa však za určitých okolností môže odmietnuť plnenie škôd. K tomu dôjde napríklad vtedy, ak ide o výluku z poistenia alebo sa nejedná o poistnú udalosť. Presné podmienky plnenia sú opäť stanovené vo zmluve, ktorú ste uzavreli so svojou poisťovňou.

A teraz to najzaujímavejšie. Po udalostiach, ktoré sa objavili v roku 2021 na južnej Morave sa mnoho ľudí pýtalo, či naše poisťovne kryjú aj škody spôsobené tornádom. Dobrá správa je, že áno. Aj v našom podnebnom pásme sa s takýmto úkazom počíta. Poistné udalosti a škody tohto typu sa nahlasujú a plnia rovnakým spôsobom ako škody, ktoré vznikli povodňami či krúpami.

Nová diaľničná známka je realitou! Aká je jej cena, platnosť a odkedy bude dostupná?

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement