Tajomstvo dizajnu a technológií Mercedes-Benz odhalené! Gorden Wagener a Markus Schäfer prehovorili
Celá expozícia sa niesla v duchu Welcome home, čiže vitajte doma. Ako sme sa dozvedeli, znamenalo to privítanie v novom modeli Mercedes-Benz GLC, v ktorom sa majú užívatelia cítiť ako doma. No v širšom kontexte to môže vyznievať rôzne. Vráťme sa však k hlavnej hviezde expozície. Už dlhé roky je GLC celosvetovo najobľúbenejším modelom z dielne automobilky Mercedes-Benz. Opakovane sa umiestňuje na vrchole rebríčkov ako najpredávanejšie vozidlo značky. Zákazníci sa teraz môžu tešiť na fascinujúci nový model. Spoľahlivé, elegantné a nezameniteľné GLC posúva všetko, čo si zákazníci značky Mercedes-Benz cenia, na novú úroveň. Ide o prvý model úplne novej rodiny vozidiel so zdokonaleným dizajnovým jazykom a s inteligenciou poháňanou supermozgom MB.OS, ktorý riadi umelá inteligencia.
Je dôsledne navrhnutá ako elektrické vozidlo presvedčí výkonom, dojazdom, nízkou spotrebou a rýchlosťou nabíjania. Zároveň stanovuje nové štandardy vo svojej triede v oblasti dizajnu, vnímanej hodnoty, všestrannosti a priestoru. Nové GLC ponúka ešte viac miesta pre nohy a hlavu ako jej konvenčne poháňaní súrodenci a schopnosť ťahať brzdený príves s hmotnosťou až 2,4 tony. Nás na novinke okrem obrovského jednoliateho displeja zaujal najmä návrat dizajnovo vydarenej a dominantnej mriežky chladiča. Mercedes sa tak dizajnovo vracia k prvku, ktorý ho desaťročia definoval a v ostatnom čase sa najmä na elektromobiloch vytratil. Teraz sa vracia s veľkými fanfárami a ukazuje, čo všetko prináša v elektrickej dobe.
Okrem toho sme dostali možnosť jazdiť so stále horúcou novinkou, modelom CLA. Síce na sedadle spolujazdca, no aj to malo svoj význam. Konštruktéri nám takto v mníchovských uliciach predvádzali schopnosti autonómnej jazdy na úrovni Level L2++. To znamená, že vodič musí mať ruky stále aspoň náznakom na volante a plne zodpovedá za jazdu. No všetko riadi elektronika. Desať kamier, 5 radarov, 12 ultrazvukových snímačov a anténny modul posiela dáta do inteligentnej riadiacej jednotky jazdy. Tá k nim pridáva údaje z navigácie a celé to spracúva a následne posiela povely riadeniu, motoru, brzdám, dokonca vie zapnúť aj smerovky (!!!).
Zachytia kamery červenú na semafore? Plynulo auto zastavia. Padne zelená, pokojne a bez stresov sa pohne. Prekážka v jazdnom pruhu? Zadný snímač skontroluje či sa auto môže preradiť. Ak áno, zapne sa smerovka, auto sa preradí, obíde prekážku a opäť sa zaradí do pruhu. Chcú cez cestu chodci prejsť? Elektronika ich zaregistruje, auto zastaví a pustí ich. Najlepšie však bude, ak sa chodci naučia prechádzať vo väčších skupinách. Inak sa autá nepohnú, čo sme si overili pri dobiehajúcich chodcoch. Auto ich videlo a počkalo. Konštruktéri nastavili jazdné vlastnosti a prejavy auta defenzívne, takže jazdí veľmi pokojne a rozvážne. Počas okruhu centrom Mníchova sme sa ani raz nestretli so zaváhaním. Auto akurát potrebovalo vedieť cestu podľa navigácie. A kedy sa táto technológia dostane do ulíc? Spýtajte sa v Bruseli, Berlíne, Paríži, Bratislave, Prahe. Jej príchod brzdí chýbajúca legislatíva. V Číne a v USA ju už majú a technológiu používajú.
Ľudský dotyk je dôležitý
Gorden Wagener, šéfdizajnér Mercedes-Benz
Na čo sa môžu tešiť zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre nový model GLC?
Predovšetkým dostanú obrovské množstvo technológií. Možno ani sami dnes nevieme naplno využívať všetko, čo im ponúkame. Ale môžu si byť istí, že dostanú technologicky nabité vozidlo, v ktorom sa budú cítiť ako doma. Nielen prostredníctvom ikonickej podsvietenej masky vyžaruje sebavedomie a istotu. Ale aj jeho interiér sme vybavili a spracovali tak, aby sa v ňom užívatelia cítili nanajvýš pohodlne a príjemne. Špeciálny prvok predstavuje jednoliata digitálna OLED prístrojová doska tiahnuca sa po celej šírke interiéru, ktorú tvorí jedna obrazovka.
Koľko vám trval vývoj masky prednej časti so všetkými svetelnými efektmi?
Vôbec nie dlho! niekedy sa veci udejú veľmi rýchlo, akoby lusknutím prstov. Pamätám si, ako mi volal Ola Källenius, náš najvyšší šéf a rozprávali sme sa, čo by sme spravili s prednou časťou. Povedal som mu, že mám nejaký nápad a o tri dni to bolo na svete. Aj keď myšlienku, ako využiť viac ako storočné dedičstvo výrazných chladičov, sme mali už dávno. Nehovoriac, že sme Mercedes a chceme sa odlišovať od masy ostatných áut na cestách. Nepotrebujeme byť za každú cenu násilne moderný. Ako hovoril Bruno Sacco, Mercedes nie je o samoúčelných ozdôbkach.
Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?
Odvšadiaľ. Ako dizajnér si musím udržiavať svieži pohľad. A to sa nedá sedením v štúdiu v Stuttgarte. Tak stratíte odstup a nadhľad. Treba cestovať, chodiť po svete, stretávať sa s ľuďmi, vnímať všetko okolo seba. Inšpirácia, rovnako ako kreativita, sa dá trénovať. Ide o mozgovú aktivitu a dá sa na nej pracovať. Aj preto kreatívni ľudia rozmýšľajú a dívajú sa na veci inak. Móda je pre nás ako zdroj inšpirácie príliš rýchla. Skôr oslovuje kolegyne, ktoré majú na starosti výber materiálov do interiérov.
Nakoľko potrebujete pri tvorbe ľudský dotyk?
Je nevyhnutne potrebný. V niektorých aspektoch sa môžete spoľahnúť na počítače. No ak máme prísť s niečím novým a prevratným, vždy sa spoliehame na ľudskú tvorivosť a nie na umelú inteligenciu. Tá nám nič nové nemusí priniesť. Ľudia to prinesú. Rád sa obklopujem krásou. A tú naozajstnú vytvorila príroda, alebo ľudská ruka.
Ktoré vozidlá sú vášmu srdcu najbližšie?
Vždy sú to modely z triedy GT. Môj prvý projekt bol model SLR, potom SLS, Project One a všetky autá z tejto rodiny. Najkrajšia bola azda štúdia Mercedes-Maybach 6. To sa radí medzi najkrajšie autá sveta vôbec. Keď sme ho predstavovali v USA na podujatí v Pebble Beach, prišiel som s ním s dovolením vtedajšieho šéfa automobilky Dietera Zetcheho na súkromnú večeru s najvýznamnejšími americkými podnikateľmi a auto tam zožalo nesmierny úspech.
Kde vidíte dizajn vozidiel v roku 2040?
To nie je až tak ďaleko! Vždy, keď sme priniesli štúdiu dívajúcu sa do budúcnosti, vychádzala z minulosti. Mala veľmi vyvážené proporcie, pretože proporcie vždy určujú krásu auta. Ideály krásy sa veľmi nemenia. Ani pokiaľ ide o ľudí, ani medzi autami. Niečo zmenia technológie ako autonómna jazda, ale krása tu bude stále.
Aké výzvy prináša elektrický pohon pre dizajnéra?
Z hľadiska dizajnu ako takého to už nie je rozdiel. Už nerobíme špeciálne zameraný dizajn. To platilo pri prvej generácii modelov EQ. Vtedy chceli ľudia ukázať, že jazdia na elektrických autách, sú progresívni, zodpovední a podobne. Teraz prichádzame s prístupom, ktorý hovorí, že nezáleží na tom, aký máte pohon. Podstatné je, že máte Mercedes. Isté rozdiely spôsobené technickými požiadavkami tam stále budú, no nie až také výrazné. Musíme sa vyrovnať s priestorovými nárokmi batérie, ktorá mení proporcie a autá musia byť vyššie, rovnako tak sa v nich aj inak sedí. Elektromobily sú oproti autám so spaľovacími motormi o 20 % masívnejšie, no pre Mercedes a jeho neprehliadnuteľnosť to nie je problém. To vyhovuje najmä kategórii SUV, ktorá aj tak dnes tvorí 55 % všetkých automobilov.
Čo bol pre vás najväčší dizajnérsky risk?
Asi prvé elektrické modely EQ. Tie boli naozaj progresívne, moderné a iné, odvážne. V Číne sme svojho času predstavili odvážne trojpriestorové spojenie SUV a limuzíny s názvom Mercedes Maybach Vision Ultimate Luxury, no ohlas bol taký, že do výroby sa nedostal.
Teraz sa teším na blížiace sa modely G Cabrio a vozidlo, ktorému zatiaľ hovoríme Baby G.
Som za konštruktérsky prístup
Markus Schäfer, šéfkonštruktér Mercedes-Benz
Čo považujete za najpodstatnejšie úspechy vo vývoji za ostatné obdobie?
Mnoho z toho, čo sme predstavili v štúdii Concept AMG GT XX. Nové elektromotory s axiálnym tokom, akumulátor priamo chladený olejom, nabíjanie s výkonom 1 MW pomocou jedného kábla s koncovkou CCS, hrdý som aj na operačný systém MB.OS, alebo aj na zvuk, ktorý toto vozidlo vydáva a veľmi sa podobá na zvuk vysoko výkonných motorov V8.
Teší ma, čo sme dosiahli pri vývoji nového modelu GLC. Je väčší, priestrannejší, s väčším batožinovým priestorom, s možnosťou autonómnej jazdy Level L2++, obrovskou jednoliatou obrazovkou s neporovnateľným rozlíšením v rámci automobilového priemyslu. Auto dostane aj natáčanie zadnej nápravy, čo prinesie polomer otáčania 11 m, takisto aj vzduchové odpruženie. Množstvo z toho sa v tomto segmente nenachádza. Vrátili sme fyzické ovládače na volant. Dojazd viac ako 700 km a zrýchlenie za 4,2 sekundy tiež hovoria o tom, že ide o výnimočné vozidlo.
V čom tkvie vývojový potenciál značky Mercedes-Benz?
Naučil som pracovať vývojový tím podľa spôsobov F1. Tam máte na rozhodovanie minimum času. Zároveň máme vývojové centrá po celom svete, ktoré musia pracovať tímovo. Vďaka tomu vieme čeliť mnohým výzvam a prinášať riešenia. Dnes máme autonómnu jazdu na úrovni Level L3. A stále pokračujeme ďalej. Navyše sa zúčastňujeme automobilových pretekov od ich začiatku. Takže sme zvyknutí pretekať a vyhrávať.
Nový dizajnový jazyk vozidiel EQ bude tradičnejší. Znamená to, že moderné tvary týchto vozidiel sa neujal?
Prví majitelia elektrických vozidiel chceli, aby bolo hneď jasné, na čom jazdia. Teraz sa zameriavame na masový trh. A tam majitelia chcú ukázať, že jazdia na Mercedese bez ohľadu na pohon. Takže technologický základ bude v mnohom rovnaký. Iné budú platformy. Ak chcete použiť jednu platformu pre viacero pohonov, musíte robiť kompromisy. Zvlášť pri pozdĺžne uložených 6- a 8-valcových motoroch. Vidno to na platformách pre viacero pohonov. Kompromisy sú potom v dojazde, pozícii sedenia, veľkosti kufra.
Nové modely Triedy C, E a S dostanú to najlepšie. Čiže samostatné platformy pre elektrické, aj pre spaľovacie motory.
Ako vidíte budúcnosť modelu Trieda A?
V tomto prípade predlžujeme životný cyklus zatiaľ do konca roka 2026 a následne uvidíme, ako sa bude správať trh.
Médiami prebehla správa o využívaní spaľovacích motorov BMW. Čo k tomu môžete povedať?
Táto informácia určite nešla od nás. No môžem povedať, že pred štyrmi sme vyvinuli modulárne 4- a 6-valcové spaľovacie motory s označením FAME. Tieto motory sme upravili tak, aby spĺňali podmienky normy Euro 7 a rovnako tak aj aktuálnych emisných noriem v Číne a v USA. Vyvinuli sme úplne nový vysoko výkonný motor V8 spĺňajúci normu Euro 7. V portfóliu máme aj motor V12, ktorý budeme ponúkať aj naďalej. Myslím, že tým som povedal všetko.
Mercedes je dostatočne pripravený na elektrifikáciu. No myslíte si, že je na elektrifikáciu pripravená aj Európa?
Európa je v pripravenosti oveľa pomalšia ako napríklad Čína. Prekážky pritom vidíme najmä v infraštruktúre. Sami pritom aktívne pôsobíme pri rozvoji siete. Pretože dnes už nestačí nabíjanie výkonom 50 kW, aj 100 kW je málo. Najmä ak cestujete na dlhšie vzdialenosti a vyššími rýchlosťami. No 80 % nabíjania by malo byť doma. Rýchle iba občas počas ciest za prácou, či oddychom. Preto treba viac vysokorýchlostných nabíjačiek. Zvlášť na diaľniciach a v okolí veľkých miest. Nie je to pritom náročné. Stačilo by napríklad 300 kW, čo by bol veľký pokrok. K tomu ešte konzistentný legislatívny rámec a ceny elektriny. Nehovoriac o možnosti vracať energiu z auta do siete.
Naše elektrické autá už dosahujú celková náklady na vlastníctvo porovnateľné so spaľovacími. Teraz sú na rade zákonodarcovia.
Zaujímavo sa ukazujú elektrické vozidlá s predlžovačom dojazdu. Ako vidíte ich potenciál?
Veľmi záleží od segmentu. V našich vozidlách vstupného a stredného segmentu vidíme väčší potenciál v mild a plug-in hybridných pohonoch, ktoré ponúkajú nízku spotrebu a v prípade plug-in hybridov aj 100 km dojazd, či rýchle nabíjanie. Predžovače dojazdu, čiže dodatočné spaľovacie motory, majú priestor skôr vo veľkých a ťažkých vozidlách.
Kde sa podľa vás bude pohybovať dojazd elektrických vozidiel v budúcnosti?
Myslím, že hranica 800 km, ku ktorej sa už blížime, bude úplne postačovať. Zvlášť, keď ju vozidlo dosiahne bez ohľadu na poveternostné podmienky a rýchlosť nabíjania sa skráti. Už čoskoro si to môžete vyskúšať v nových modeloch ako CLA, GLC a EQS. Dnes je aj dojazd 500 – 600 km niečo úplne iné, ako to bolo pred pár rokmi.
Jednoduchá, no nie dobrá cesta, ako predĺžiť dojazd, je zväčšovanie batérií. To stojí veľa peňazí a nemá to veľa spoločného s konštruktérskym prístupom. Skôr sa pozerám na celkové znižovanie spotreby a zvyšovanie účinnosti. Naše nové elektrické motory už presahujú 95-percentnú účinnosť. Oproti predchádzajúcim motorom ide o obrovský skok. Rovnako tak sme výrazne znížili spotrebu chladenia batérie, či palubnej elektrickej siete. Znižujeme spotrebu všetkých komponentov a zvyšujeme energetickú hustotou batérií, znižujeme energetické straty pri nabíjaní. To je náš prístup k zvyšovaniu dojazdu. Zámerom však je, aby sme mali čo najmenšie batérie s množstvom energie.
Ktoré technológie zo štúdie Concept AMG GT XX môžeme očakávať v sériovo vyrábaných vozidlách?
V podstate skoro všetky. Vrátane motora s axiálnym tokom.