Nové evidenčné čísla prídu už v januári. Štát na nich ušetrí milióny eur. Kto ich bude vyrábať?

Od 1.1.2023 sa na našich cestách začnú objavovať autá s novým dizajnom evidenčných čísel. Kto sa postará o ich výrobu a koľko to bude stáť?
Vydané  Text: 
Od 1. januára 2023 vstupuje do platnosti viacero noviniek, ktoré sa istým spôsobom týkajú všetkých motoristov. Okrem toho, že sa zavádza nový skúškový proces v autoškolách, mení sa aj zákon o tabuľkách s evidenčnými číslami vozidiel. Po novom bude **tabuľka s evidenčným číslom viazaná na vozidlo** a bude možné ju **prenášať z auta na auto**. Zásadnejšou novinkou sú však zmeny v dizajne samotných evidenčných čísel.

Od 1. januára prídu veľké zmeny v prideľovaní evidenčných čísel. Mnohé sa zjednoduší a odpadnú aj niektoré poplatky. Dočkáme sa konečne aj nového štýlu TEČ?

Zmeny v prideľovaní TEČ a v ich tvare prídu do platnosti už o pár mesiacov. Novela zákona a prináša viaceré kľúčové novinky a zmiernenie nenávidenej byrokracie.

### O výrobu sa postará štát **Výrobu nových tabuliek s evidenčným číslom (TEČ) bude po novom zastrešovať štátna akciová spoločnosť Automobilové opravovne Ministerstva vnútra**. Od januára 2023 príde k spusteniu výroby nových TEČ, ktorá bude prebiehať **v zrekonštruovaných priestoroch štátnej akciovky v Banskej Bystrici**. Výhodou prenesenia zodpovednosti za výrobu na Automobilové opravovne Ministerstva vnútra je **finančná úspora, ktorá bude predstavovať až 25% oproti pôvodnej cene**. Za štyri roky by tak **štát mohol ušetriť až 4,8 milióna eur**. Taktiež štát získa aj dohľad nad samotným výrobným procesom a riadením spojeným s výrobou nových TEČ. Rezort vnútra podľa [TASR](https://www.teraz.sk/ekonomika/mv-tabulky-s-ec-od-statnej-firmy-ma/678766-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch) situáciu komentoval nasledovne: „*Technológia automatizovanej výroby tabuliek s evidenčným číslom je otestovaná a výrobný personál zaškolený. Opravovne vytvorili vo výrobe šesť pracovných miest na trvalý pracovný pomer.*“ Príprava výroby sa skladala s procesnej, materiálovej, technickej, dizajnovej a IT časti. Priestory novej výrobnej linky by mali byť pripravené k užívaniu najneskôr 15. decembra 2022.

Klasické testy v autoškole končia! Od nového roka prídu rozsiahle zmeny a skúšky budú ťažšie.

Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde sa záverečný teoretický test v autoškole robí stále papierovou formou. Od januára tomu bude koniec. Pripravte sa aj na zmeny v otázkach a v ich bodovaní.

### Návratnosť investície je päť rokov **Celkovo štát investoval do výroby vlastných TEČ približne dva milióny**. Ministerstvo vnútra predpovedá návratnosť investície v horizonte najbližších piatich rokov. Výhodou výroby vlastných tabuliek s evidenčným číslom je aj **zhodnotenie majetku štátnej akciovky**, ktorá je platiteľom dane zo zisku právnických osôb. O výrobu a distribúciu TEČ sa v minulosti starali prevažne súkromné firmy. Koncom minulého roka rezort vnútra uzavrel rámcovú zmluvu s českou spoločnosťou SPM Security Paper Mill. Do roku 2019 bola vlastníkom patentu na dizajn TEČ a dodávateľom firma Turčan Delta.

Polícia od 1. decembra spúšťa novú dopravno-bezpečnostnú akciu. Na koho sa zameria tentokrát?

Polícia v posledný mesiac roka 2022 spúšťa novú dopravno-bezpečnostnú akciu Advent. Chce si ňou posvietiť na všetkých vodičov aj chodcov. Ako dlho potrvá a aký je náš odkaz?

Inzercia
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


ODPORÚČANÉ