Do platnosti vstúpili nové pravidlá bezpečnosti vozidiel. Mnohé nenávidené prvky sa tak stali povinnosťou

Nové autá už čoskoro bez nových povinných bezpečnostných prvkov nekúpite. Do platnosti totiž vstúpili nariadenia, ktoré výrobcom prikazujú vyrábať vozidlá s nenávidenými bezpečnostnými systémami.
Vydané Text: 

* **V stredu začali pre nové autá platiť nové európske regulácie;** * **obmedzovač rýchlosti, cúvacia kamera, senzory alebo prípravy na čierne skrinky a alkotester sa odteraz povinnosťou;** * **vodiči budú najvýraznejšie pociťovať inteligentný obmedzovač rýchlosti, bude ich totiž cielene „obťažovať“;** * **staré autá nemusia prejsť prestavbou, aby nové normy spĺňali.**
## Pestrejšia povinná výbava nových áut Moderné autá so sebou prinášajú čoraz viac elektroniky. V mnohých prípadoch dokážu bezpečnostné systémy zabrániť nehode či dokonca zachrániť život. Niektoré z nich sú nápomocné, iné zase poriadne otravné. Moderné autá predávané na európskom trhu prinesú už od tohto mesiaca väčšie množstvo bezpečnostných systémov. **Pripomenula to Európska komisia (EK), ktorá zároveň uviedla, že nové bezpečnostné opatrenia nadobudli platnosť 6. júla 2022**. ### S cieľom zabrániť nehodám… Podľa oficiálnych údajov sa očakáva, že novinky v aktívnej bezpečnosti áut dokážu lepšie chrániť cestujúcich, chodcov a cyklistov. **Ich zavedením si EK sľubuje, že do roku 2038 zachráni viac ako 25-tisíc životov a predíde až 140-tisícom vážnych zranení**. Okrem toho je to od EK ďalší krok k úprave legislatívy tak, aby bolo možné v budúcnosti bez problémov používať automatizované a prepojené vozidlá. Práve v tomto odvetví automobilového priemyslu chce byť Európa do budúcna priekopníkom.
Thierry Breton, eurokomisár zodpovedný za vnútorný trh, uviedol, že systémy ako tempomat, aktívne udržiavanie jazdných pruhov či systémy automatizovaného brzdenia pretvárajú autá na automatizované celky. **Zavádzaním nových bezpečnostných systémov chce EK zlepšiť každodenný život občanov a prispôsobiť automobilový priemysel na lepšie zachovanie si konkurencieschopnosti**. ### Čo konkrétne sa mení? **Od stredy 6.7.2022 vstúpili do platnosti nariadenia pre všetky cestné vozidlá, ktoré hovoria, že takéto auto musí mať systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti – tzv. obmedzovač, senzory alebo kamery určené na cúvanie, systém varovania vodiča pred ospalosťou a stratou pozornosti, zariadenie na zaznamenávanie údajov o udalostiach – tzv. čierne skrinky a taktiež aj signál núdzového zastavenia**.

VIDEO: Vyskúšali sme povinný obmedzovač rýchlosti! Je to zlý sen

Okrem zaznamenávania údajov jazdy bude povinný aj systém inteligentného obmedzovača rýchlosti.

Okrem toho nadobudli platnosť aj nariadenia, ktoré sa týkajú špeciálne osobných vozidiel a dodávok. **Ide predovšetkým o povinné systémy udržiavania v jazdnom pruhu a automatizovaného brzdenia**. Autobusy a nákladné vozidlá zase dostali povinnosť disponovať vylepšenými systémami monitorovania mŕtveho uhlu, systémy výstrahy na predchádzanie zrážkam s chodcami alebo cyklistami a povinné monitorovanie tlaku v pneumatikách. ### Do praxe nebudú zaradené ihneď Pre tých, ktorí sa už teraz obávajú kúpy nového auta po 6.7.2022 uvádzame, že nasadzovanie nových povinných bezpečnostných asistentov do vozidiel príde postupne. **Pôjde najprv o úplne nové typy vozidiel, ktoré do tohto dátumu neboli uvedené na trh. Od 7.7.2024 sa však nariadenia dotknú každého jedného nového predaného auta**. S príchodom roku 2029 sa očakáva ešte väčšie nasadenie bezpečnostných systémov naprieč rôznymi druhmi vozidiel. EK počas leta plánuje pripraviť nové legislatívne nariadenia a prijať nové technické pravidlá pre automatizované a prepojené vozidlá. Predovšetkým teraz hovoríme o autách, ktoré budú schopné prevziať úlohy vodiča na diaľniciach (úroveň automatizácie tri) a plne autonómne vozidlá bez vodiča, napríklad mestská kyvadlová doprava či taxi (úroveň automatizácie štyri). Recenzia a redakčný test Truune Eight (8)
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.