Magazín

Alkohol za volantom: Kde si môžete dovoliť jedno-dve pivá?

Deň zodpovednosti 2017

Vo všeobecnosti by sme si Európu mohli rozdeliť na tri kategórie. V prvej z nich, do ktorej patrí aj Slovensko, je nulová tolerancia alkoholu.

V tej druhej, ktorá je pomerne početná, je dovolené malé množstvo alkoholu, no a napokon tu máme zopár krajín, ktoré sú skutočne benevolentné.

Začnime teda tou prvou skupinou. V prípade, že ste mali ťažkú noc alebo ste si dali len jedno pivko na osvieženie, určite nesadajte za volant v Albánsku, Bielorusku, Českej republike, Estónsku, Maďarsku, Moldavsku, Rumunsku, prekvapivo aj v Rusku a na Ukrajine. V niektorých štátoch dokonca nemôžete po malom požití alkoholu jazdiť ani len na bicykli. Medzi také patrí napríklad susedné Česko. Taktiež vás za nízku „hladinku“ na bicykli budú pokutovať aj naši príslušníci zákona.

Priemer Európy je 0,5

Druhá kategória by sa vo všeobecnosti dala zaokrúhliť na hladinu 0,5 promile. V závislosti od metabolizmu to vychádza na jedno až dve veľké pivá. Takéto opojenie si za volantom môžete dopriať napríklad v Belgicku, Bulharsku, Čiernej Hore, Dánsku, vo Fínsku, Francúzsku, v Chorvátsku, na Islande, v Taliansku, Lotyšsku, Luxembursku, Macedónsku, Nemecku, Holandsku, Portugalsku, Rakúsku, Slovinsku, Srbsku, Španielsku či vo Švajčiarsku.

Avšak treba brať na vedomie, že aj v týchto krajinách platí nejaké obmedzenie. Napríklad v Belgicku vás nebudú stíhať za alkohol v krvi, pokiaľ šoférujete podľa predpisov.

Na druhú stranu iný meter je použitý pri profesionálnych vodičoch. Zatiaľ čo Čierna Hora dovoľuje 0,5 promile, platí to len pre súkromných vodičov. Profesionál musí mať nulu za každých okolností.

Vo Francúzsku zase platí, že každý vodič musí mať vlastný alkohol tester.

Chorvátsko síce dovoľuje popiť jedno-dve pivá, avšak len pre vodičov, ktorí nie sú profesionáli a zároveň majú viac ako 24 rokov.

Napríklad také Luxembursko je benevolentnejšie. Klasický vodič môže mať maximálne 0,5 promile, ale profesionál len 0,2. Nemecko má taktiež nulovú toleranciu pre vodičov do 21 rokov.

Slovinský systém je nastavený zase tak, že profesionáli majú nulovú toleranciu, rovnako ako vodiči, ktorí majú oprávnenie kratšie ako 2 roky.

Španieli taktiež dovoľujú istú úroveň alkoholu, avšak len pre vodičov, ktorí šoférujú auto s maximálne siedmimi cestujúcimi. Nad túto hodnotu môže byť maximálna hladina alkoholu v krvi len 0,3 promile.

Extrém na Britských ostrovoch

Okrem 0,5 promile je v niektorých štátoch povolené mať 0,2 promile (Nórsko, Poľsko, Švédsko), 0,3 promile (Bosna a Hercegovina) alebo 0,4 promile v Litve.

Napokon tu máme krajiny, ktoré vám dovolia mať vyššiu „hladinku“ ako kdekoľvek v Európe. Sem patrí napríklad Írsko, Veľká BritániaSeverné Írsko. Polícia bude tolerovať aj to, keď alkohol teste ukáže hladinu 0,8 promile.

Vo všeobecnosti ale platí, že by ste pred jazdou nemali požívať žiadny alkohol. Aj keď niektoré štáty dovoľujú určitú hladinu v krvi, vaša poisťovňa sa v prípade škodovej udalosti môže od krytia dištancovať. Za prekročené limity v jednotlivých štátoch potom môžu padať aj astronomické pokuty, po prípade vám môže byť odobratý vodičský preukaz.

Prečítajte si aj:


Každá desiata nehoda na Slovensku je s alkoholom za volantom

ERIK STRÍŽ


Z týchto jedál nafúkate! Vyskúšali sme, koľko alkoholu sa nachádza v obľúbených tyčinkách a nápojoch.

Juraj Hrivnák


Elektrické kolobežky a alkohol: Tolerancia, pokuty a čo hovoria zákony

ERIK STRÍŽ


EÚ opäť sprísnila povinnú výbavu nových áut: Alkoholový imobilizér sa stáva realitou!

Redakcia (m)Zdroje:

  • https://www.tester.sk/clanok/alkohol-za-volantom-limity-v-europskych-krajinach-1
  • https://www.superpoistenie.sk/aktuality/alkohol-za-volantom-v-zahranici-ake-su-limity
  • https://www.tester.sk/clanok/aka-je-u-nas-tolerancia-alkoholu-za-volantom
  • https://dromedar.zoznam.sk/cl/11170/1721311/Chorvatsko-autom--Prehlad-pokut--ktore-vam-hrozia-za-volantom
  • https://www.secar.sk/aktuality/detail/datum/2017/06/17/alkohol-za-volantom-v-zahranici-kde-si-mozete-dat-poharik/
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.