Magazín

Vodiči stále zabúdajú na skrutky a vesty, v zahraničí na to doplácajú

Dovolenka autom

Príprava auta na dlhú cestu nie je žiadna veda. Potrebujete trocha času a skúseností. Čas dajte vy, my vám ponúkame naše skúsenosti. Tak poďme na to:

Reflexné vesty

Je to taká milá disciplína strážcov zákona u našich susedov. Zastavia vás a prikážu, aby všetci z vozidla vystúpili v reflexných vestách. V aute musíte totiž mať nielen toľko reflexných viest, koľko pasažierov v aute cestuje. Ale musíte ich mať uložené tak, aby ste si ich mohli obliecť skôr, ako z auta vystúpite! Máte ich zahrabané v batožinovom priestore? Smola. Vy ste bez večerného pivka a deti bez zmrzliny.

Skrutky kolies

Všetko, čo si človek môže zľahčiť, si zaručene zľahčí. A platí to aj pre niektorých chlapcov v pneuservisoch. Čo myslíte, ako vám pri výmene sezónnych kolies dotiahli skrutky? Pneumatickou uťahovačkou, alebo ručne a následne momentovým kľúčom? Ak to urobili uťahovačkou, tak v prípade defektu je vaša šanca povoliť skrutku žartovným kľúčom, ktorý máte pribalený pri rezerve, minimálna.

Pri skrutkách kolies ešte jeden detail: Viete, kde máte odložený nástavec na bezpečnostné skrutky? Je funkčný? Ak ho totiž v servise použili s uťahovačkou, je veľmi pravdepodobné, že je poškodený či dokonca úplne nefunkčný.

Tlak v pneumatikách

Zle nahustené pneumatiky majú zásadný vplyv nielen na bezpečnosť ale aj priemernú spotrebu vozidla. Ak zoberieme dĺžku trasy, ktoré plánujete absolvovať, môže sa úspora v spotrebe vyšplhať na veľmi zaujímavé číslo. Samozrejme, nezabudnite na kontrolu rezervy. Prázdna či poškodená vám nepomôže. To isté platí o zdviháku a fungovaní parkovacej brzdy.

Poriadok v aute

Všetci okrem extrémne poriadkumilovných zhromažďujeme v aute množstvo drobností. A teraz sa na to skladisko pozrite s tým, že v ňom budete tráviť niekoľko hodín. Veríme, že neskončíte po vyzbieraní vrackovie, parkovacích lístkov a obalov z cukríkov. V kobercoch aj poťahoch sa za rok usadilo množstvo prachu, ktorý budete dýchať. Deťom, či ľuďom s dýchacími problémami (astmatici, alergici), môže dlhší pobyt v takomto prostredí dokonca spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ak už vám nezostal čas dať vozidlo vytepovať, výrazne lepšiu klímu v aute dosiahnete aj jeho dôkladným povysávaním.

Kabínový filter

Ak sme si už dali tú prácu a vyčistili interiér vozidla, NEPOKAZTE SI TO! vaša práca by totiž vyšla úplne nazmar, ak by ste neskontrolovali kabínový filter. Budete prekvapení, koľko prachu v ňom nájdete. Výmena je otázka niekoľkých Eur a zvládne ju stredne zručný motorista. Ak si na výmenu netrúfate, navštívte servis. Vymenia vám ho na počkanie.

Vyčistenie klimatizácie

Na klímu v aute má samozrejme zásadný vplyv aj stav klimatizácie. Navštívte preto špecializovanú firmu, ktorá vám klimatizáciu vozidla dôkladne vyčistí a vydezinfikuje.

Čistota skiel

Na vyčistenie skiel vodiči veľmi často zabudnú, čo je veľká chyba. Čelné sklo je totiž z vnútornej strany pokryté mastným filmom, ktorý pri osvietení protiidúcim vozidlom funguje ako zrkadlo. Tento stav je veľmi nebezpečný, vodič namáha oči oveľa viac, a tak sa unaví podstatne skôr. Na odmastenie použite prostriedok, ktorý na skle nezanecháva žiadne stopy. Špeciálne prostriedky určené na sklá automobilov dokážu nielen vyčistiť skutočne do hĺbky, no znižujú efekt zahmlievania. Po aplikácii kvalitného prostriedku budete mať doslova pocit, akoby tam sklo nebolo.

Stierače a kvapalina v ostrekovači

Skontrolujte a doplňte vodu v ostrekovači, prečistite a nastavte trysky. Skontrolujte aj stav gumičiek stieračov, ak nestierajú po celej ploche, vymeňte ich. K čelnému oknu a výhľadu z vozidla ešte jedna praktická rada, ktorá zaručene funguje. Viete, s čím zaručene odstránite zaschnutý hmyz z čelného skla? Dámskou silónovou pančuchou. Samozrejme, na dlhú cestu nemôže byť na škodu vziať zo sebou aspoň liter vody do ostrekovača navyše. Keď vás počas cesty zasiahne invázia drobných mušiek, radi siahnete do zásob.

Prevádzkové náplne

Skontrolujte stav a množstvo prevádzkových kvapalín, v prípade potreby ich doplňte po hornú rysku vyznačenú na nádobkách. Pri brzdovej kvapaline, zvlášť pri starších autách, nezabudnite skontrolovať jej bod varu. Pri aute naloženom na maximum budete v serpentínach spoľahlivé brzdy určite potrebovať.

Žiarovky

Je pravda, že súprava náhradných žiaroviek nie je v každej krajine súčasťou povinnej výbavy. Napriek tomu vám odporúčame mať so sebou z každej jednu navyše. Podľa Murphyho zákonov sa vám totiž žiarovka v hlavnom reflektore vypáli tesne po prekročení hraníc. A jazdiť stovky kilometrov bez plne funkčných diaľkových a stretávacích svetiel je nielen nepríjemné ale aj nebezpečné. Platí to zvlášť v prípade ľavého reflektoru. Uvedomte si, prosím, že vás protiidúce vozidlo môže z väčšej vzdialenosti považovať za motocykel!

Dôležité drobnosti

Na škodu nebude, ak si do výbavy pribalíte rukavice, šoférovať s ušpinenými rukami po výmene kolesa totiž nie je nič príjemné. Vhod môže prísť aj prenosná baterka, hoci tú už dnes dokáže nahradiť takmer každý smartfón. V jeho prípade nezabudnite na nabíjačku, aktualizáciu máp a dôležitých telefónnych čísel na privolanie pomoci v zahraničí.

Pitný režim a drobnosti

Je mimoriadne pravdepodobné, že ak na ceste zostane nútene stáť, nebude to na odpočívadle s bufetom alebo na čerpacej stanici. V letnom období je preto vhodné, aby ste pre každého cestujúceho mali so sebou fľašu vody alebo minerálky. Verte, že teplé sladené nápoje moc smäd neuhasia a ani tvár či ruky si s nimi neopláchnete. Okrem tekutín nebude na škodu pribaliť si vlhčené dezinfekčné utierky a niečo pod zub.

Tím redakcie magazínu auto motor a šport vám praje príjemnú dovolenku, more nezabudnuteľných zážitkov a bezpečný návrat domov.