Magazín

Video: Američan sa snaží vysvetliť ovládanie manuálu

Američan Mike Chimmy demonštruje, ako sa má používať auto s manuálnou prevodovkou, pričom všetky svoje kroky detailne vysvetľuje. So všetkými jeho odporúčaniami ale nemôžeme úplne súhlasiť.

Video sme si pozreli aj my a zaujalo nás, že má viac ako 10 miliónov zhliadnutí. Publikované bolo ešte v roku 2015 a detaily ovládania manuálnej prevodovky Mike vysvetľuje na Honde Civic Si.

Môžete si všimnúť, že pred naštartovaním motora má Mike na prevodovke zaradenú dvojku a vysvetľuje, že pred naštartovaním motora musíte vytlačiť spojku a tiež brzdový pedál. Je pravda, že moderné autá s manuálnou prevodovkou vyžadujú pred spustením motora vytlačenie brzdy a/alebo spojky, ale o význame zaradenej dvojky si nie sme celkom istí. Ak chceme namiesto parkovacej/ručnej brzdy použiť prevodový stupeň, tak radšej spiatočku alebo jednotku.

Až keď Mike vyradí páku prevodovky do neutrálu, hovorí o možnosti uvoľnenia spojky a brzdy. Pritom zvlášť poukazuje na to, že mal celý čas zatiahnutú (teda aktivovanú) pákovú ručnú brzdu.

Prekvapivé je konštatovanie, že prvý prevodový stupeň sa zaraďuje vytlačením spojky v smere doľava a hore, ale v iných autách vraj môže byť jednotka na inom mieste. Pochybujeme, že si Mike vyskúšal aj iné autá s manuálnou prevodovkou, pretože sme si istí tým, že osobné vozidlá majú jednotku rozhodne vždy na rovnakom mieste. Aj dvojku, trojku, štvorku, päťku, prípadne šiesty prevodový stupeň. Ale dobre, pokračujme ďalej.

Mike odporúča preradiť na vyšší prevodový stupeň vtedy, keď na otáčkometri ručička dosiahne hodnotu 3 500 ot./min.

Toto odporúčanie je potrebné brať s nadhľadom - moderné autá bez ohľadu na to, či majú naftový alebo benzínový motor, odporúčajú preradiť vyššie už po dosiahnutí 2 000 ot./min. Je ale rozdiel, či máte v aute benzínový atmosférický motor alebo benzínový motor s turbom, tie s turbom zvyčajne odporúčajú preradiť pri uvedených 2 000 ot./min., atmosferické možno „vytočiť“ o niečo viac.

Ako správne používať manuálnu prevodovku

 1. Stlačte spojku a prípadne aj brzdový pedál, parkovacia/ručná brzda by mala byť zatiahnutá (aktívna)
 2. Prevodovka má byť v pozícii neutrál (ak nie je, s vytlačenou spojkou zaraďte neutrál)
 3. Naštartujte motor
 4. Uvoľnite spojku (prevodovka je v neutráli!)
 5. Uvoľnite ručnú/parkovaciu brzdu,
 6. Stlačte spojku, zaraďte jednotku
 7. Postupne pridávajte plyn a uvoľňujte spojku, až kým sa rozbehnete - vtedy spojku uvoľnite úplne
 8. Pred každým preradením prevodovky uvoľnite plyn a úplne stlačte spojku
 9. Po dokončení jazdy prevodovku nastavte do neutrálu, zatiahnite parkovaciu/ručnú brzdu a vypnite motor. Zaraďovať spiatočku alebo jednotku pri parkovaní nie je potrebné, ak vám parkovacia brzda funguje ako má.
 10. Pri zaraďovaní spiatočky postupujeme rovnako ako pri zaraďovaní jednotky, ale spiatočka (R) má na rôznych autách rôzne polohy.
 11. Ak musíme zastaviť napríklad na červenej, máme zaradený neutrál a spojku nestláčame = nestojíme na spojke so zaradenou jednotkou!