Magazín

Sú problémom sviatoční vodiči alebo naša netolerantnosť?

Škoda 120 oslavuje 40. narodeniny

Prečítajte si aj:


BEST CARS 2020: Hlasujte za najlepšie autá roka!

Redakcia (s)


Autorský komentár

Prvý november je deň, kedy dôchodcovia vyberajú z garáží svoje starostlivo uchovávané 120-ky, Favority, prípadne žiguláky alebo Ticá a vyberajú sa navštíviť cintoríny.

Práve preto o nich hovoríme ako o sviatočných vodičoch, pretože ich na cestách vídaváme práve v priebehu sviatkov a sú typickí pomalou jazdou, spomalenými reakciami a rozhodovaním, často dokonca ohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Nedbajú na cyklistov, naopak na priechodoch pre chodcov bez problémov strávia aj tri minúty, prehliadajú dopravné značky. Na parkovisku šúchajú nárazníky a dvere, odtláčajú smetné nádoby a pôsobia neohrabane.

Toto obdobie je symbolickou skúškou pre vodičov, ktorí sú skúsení a jazdia už prevažne automaticky. Sviatoční vodiči ich rozrušujú, hnevajú a častokrát obmedzujú, čo vedie k nie tak ojedinelým nadávkam a konfliktom na cestách.

To, že títo sviatoční vodiči existujú, je fakt a je ho potrebné rešpektovať. Je nevyhnutné uvedomovať si, že nie každý vodič šoféruje auto denne a každý má právo na chyby. Práve v tomto období by sme si mali my, skúsení, väčšmi uvedomovať, že s nami zdieľajú cesty a je našou povinnosťou správať sa dospelo, vyspelo, zodpovedne a nepretekať sa o čas a o pravdu.

Na tom cintoríne ležia naši blízki a priatelia, nemusíme ich nutne doplniť o vlastný hrob len preto, že sme na tej ceste cítili nenormálnu potrebu predbehnúť toho dedka za volantom embéčky, pretože išiel iba 80 km/h tam, kde je deväťdesiatka.

Ak sa aj stane, že ten starý pán alebo dáma poškodia pri parkovaní vaše auto, nemusíte robiť dramatické scény a hrať sa na obete zločinu. Nie ste obete, len ste doplatili na vodiča, ktorý spravil chybu. Tak, ako ste aj vy v minulosti šuchli iné auto. Na to sú povinné zmluvné poistenia a havarijné poistky, aby kompenzovali dôsledky podobných situácií.

Sú problémom sviatoční vodiči alebo naša netolerantnosť? Práve preto, že sú sviatoční vodiči problémoví, je úlohou ostatných správať sa v rozumnej miere tolerantne, zodpovedne, dospelo a bezpečne. S trochou ohľaduplnosti na cestách budú aj tieto sviatky o niečo pokojnejšie.

Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk