Magazín

Skutočný vplyv klimatizácie na spotrebu: Tieto čísla vás prekvapia!

Známy nemecký autoklub (ADAC) si tentokrát posvietil na skutočnú spotrebu klimatizácie v autách. Internetom totiž koluje veľké množstvo mýtov o tom, ako veľmi ovplyvňuje zapnutá klimatizácia spotrebu a výkon vozidla.

Štúdia ukázala, že existuje veľký rozdiel v spotrebe medzi manuálnou a automatickou klimatizáciou. Kým jednoduchší systém zaťažuje agregát počas celej doby chladenia, automatická klimatizácia po dosiahnutí želanej teploty zníži svoj odber a chlad v aute len udržiava. Ak by sme toto tvrdenie mali vyjadriť v číslach, tak pri voľnobehu si mechanická klimatizácia odpije zhruba 0.4 litra paliva za hodinu, automatickej stačí polovica (0.2 l/h).

Ešte väčší rozdiel v spotrebe nastáva pri jazde rýchlosťou 100 km/h. Vďaka efektívnemu využitiu automatickej regulácie stúpla spotreba paliva len o 0.2 l/100 km, pričom manuálna klimatizácia si v niektorých prípadoch môže vypýtať až o liter paliva navyše. Najväčší vplyv na spotrebu však má mestská premávka, tam spotreba mechanickej klimatizácie stúpa až k dvom litrom za hodinu.

Ako znížiť spotrebu? Pri krátkych vzdialenostiach a nižších rýchlostiach do 70 km/h, keď ešte odpor vzduchu nie je taký vysoký, odporúčame stiahnuť okná. Využívanie klimatizácie kvôli niekoľkým kilometrom je jednoducho neefektívne. Nehovoriac o tom, že časté zapínanie a vypínanie tomuto zariadeniu škodí. O klimatizácii môžeme uvažovať pri dlhších trasách alebo diaľničných rýchlostiach, kde by už aerodynamický odpor pri stiahnutých oknách obmedzoval zrýchlenie viac ako zapnutá klimatizácia.