Magazín

10 zaujímavostí o značke Kia, ktoré by všetci majitelia jej áut mali poznať

Kia Seltos (2020)

#1 Kia je vôbec najstarším výrobnym závodom doma v Južnej Kórei, vznikla v máji 1944.

#2 V súčasnosti má Kia 14 výrobných závodov v dovedna ôsmich krajinách, ročne vyrobí približne 1,4 milióna vozidiel

#3 Výrobný závod v Tepličke nad Váhom pri Žiline pokrýva až 53 percent európskeho dopytu po automobiloch značky. Vyrába sa tu Sportage a všetky modely rodiny Ceed.

Prečítajte si aj:


Modely značky KIA, ktoré sa u nás nepredávajú: šikovné malé SUV-čka aj krásne sedany

Redakcia


#4 Hlavné európske sídlo dizajnu značky je v nemeckom Frankfurte. Výrobca navrhuje dizajn vozidiel v Európe, aby lepšie korešpondoval s preferenciam Európanov. Hlavné medzinárodné centrum pre dizajn je v kórejskom Namyangu a ďalšie centrá sú aj v USA a v Japonsku.

#5 Spoločnosť pôvodne vyrábala bicykle (okrem iného), prvým modelom bol ľudový kórejský bicykel s názvom Samchully, od roku 1957 vyrábala aj motorky v licencii od Hondy a od roku 1962 aj dodávky v licencii od Mazdy. Osobné autá začala firma vyrábať v roku 1974.

#6 V roku 1997, keď bola Kia vo vlastníctve Fordu, vyhlásila bankrot. Vtedy ju odkúpil iný kórejský koncern Hyundai Motor Company (1998), ktorý získal 51-percentný podiel a dnes pod strechou tohto koncernu značka prosperuje.

10 faktov o značke KIA
Aktuálne modelové portfólio značky KIA na Slovensku (foto: screenshot stránky kia.sk)

#7 Portfólio slovenskej Kia k dnešnému dňu obsahuje 15 rôznych modelov automobilov, vrátane odchádzajúcej generácie Kia Soul EV. K týmto 15 modelom je potrebné pripočítať aj špeciálne verzie niektorých z nich, napríklad Ceed GT a Optima GT. Čoskoro sa na Slovensku spustí predaj elektrického crossoveru e-Niro, ktorý vychádza zo súčasného hybridného Nira.

#8 Kia má vlastnú filozofiu založenú na hodnotových princípoch, ktorú reprezentuje nasledovný slogan: „Kreatívnym myslením a priamymi riešeniami tvoríme novú budúcnosť a plníme ľudské sny.“

10 faktov o značke KIA
Filozofia značky Kia zhrnutá do niekoľkých bodov (foto: KIA Motors Sales Slovensko)

#9 Kia zatiaľ nemá vo svojom portfóliu ani jeden klasický pick-up. Najnovšie správy ale hovoria, že na jednom už pracuje a na trh sa dá dostať v rokoch 2022 až 2023.

#10 Nepochybne jedným z najzaujímavejších áut vyrábaných Kiou bol model T-600 vyrábaný od roku 1989 v licencii od Mazdy. Jednalo sa o trojkolesové nákladné vozidlo, ktoré vyzeralo ako loď.

20121201 kia t600 1.jpg
By Chu - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

+ #11 Všetky Kie predávané v Európe majú prenosnú 7-ročnú záruku, resp. do 150 000 km, pričom prvé tri roky sú bez obmedzenia kilometrov. Prenosnosť záruky znamená, že sa prenáša na každého ďalšieho majiteľa.

Prečítajte si aj:


Na čo vlastne vzťahuje 7-ročná záruka KIA a na čo už nie? Najčastejšie otázky a odpovede

ERIK STRÍŽ


Aký je skutočný dojazd elektromobilov? KIA to vysvetlila veľmi jednoducho

ERIK STRÍŽ


Nové SUV KIA Seltos GT Line predstavuje značku v celkom novom svetle

ERIK STRÍŽ