Aktuality

Ako správne skladovať pneumatiky a disky

Ako správne skladovať pneumatiky a disky
Ako správne skladovať pneumatiky a disky

Tip na článok: 3 veci, na ktoré by ste mali myslieť pri prezúvaní pneumatík

Skladovanie pneumatík ako služba

Mnoho autoservisov dnes už ponúka mnoho doplnkových služieb, medzi ktorými je napríklad aj uchovávanie vašich pneumatík a diskov. Praktické je to pritom najmä pre tých, ktorí si chcú svoje pneumatiky a disky zachovať nepoškodené a vo výbornom stave, no nemajú na to priestor.

Ako správne skladovať pneumatiky

Mnoho vodičov si svoje pneumatiky skladuje v suteréne, v dielni či v garáži. Čo ale robiť, aby boli na ďalšiu sezónu vo výbornom stave a aby sa im nič nestalo? Stačí k tomu pár drobností, na ktoré keď nezabudnete, tak sa vám vaše pneumatiky odvďačia perfektným stavom a jazdnými vlastnosťami aj po ďalšie roky.

Ako správne skladovať pneumatiky a disky

Príprava na uskladnenie

Či už idete skladovať letné alebo zimné pneumatiky, postup pri príprave na ich uskladnenie je rovnaký. V prvom rade treba pneumatiky dôkladne umyť. Všetky chemické látky ako benzín, rôzne oleje či rozpúšťadlá, majú totiž na pneumatiky a disky nepriaznivé účinky, ktoré by ich mohli poškodiť.

Na umytie pneumatík a diskov môžete použiť čistú vodu s auto šampónom. Vhodné je, aby boli od peny následne dôkladne opláchnuté. Ak ich budete umývať tlakovým prístrojom, udržiavajte pri umývaní vzdialenosť aspoň 30 cm od pneumatík, nakoľko by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Tým, že pneumatiky umyjete, budete vedieť rýchlejšie zistiť, či nie sú poškodené. Dôkladne ich treda prezrite. Vhodné je aj odstrániť z nich vtlačené kamienky, ktoré vodou nezmyjete. Ak sú pneumatiky v poriadku, použite automobilové prípravky a zakonzervujte ich. Ochránite ich tak pred vonkajšími faktormi, čím predĺžite ich životnosť.

TIP: Pneumatiky nechajte voľne uschnúť, alebo ich osušte handričkou či uterákom. Ak ich balíte do vriec, nikdy ich nebaľte skôr, ako nebudú naozaj suché. Mohli by na ich vnútornej strane vzniknúť vypukliny.

Ako správne skladovať pneumatiky a disky

Ako správne skladovať disky

V tomto prípade nie je jedno, či máte hliníkové disky alebo plechové. Sú tam rozdiely ako v príprave na skladovanie, tak aj v samotnom skladovaní. Skúsme sa teda lepšie pozrieť na to, ako ktoré disky skladovať.

Skladovanie hliníkových diskov

Hliníkové disky treba na začiatok poriadne očistiť. Najlepšie je použiť špeciálne prípravky na čistenie, pretože ich zloženie je navrhnuté tak, aby nepoškodili povrch disku. Za sezónu sa na diskoch môže nazbierať naozaj dosť špiny, pričom nemusí byť ľahké sa jej zbaviť.

Ak ste disky úspešne umyli, je dobré ich zakonzervovať. V tomto prípade pomôžu prostriedky, ktoré zabránia vnikaniu ďalších nečistôt. Disky nakoniec nezabudnite naleštiť, a to buď ručne, alebo použitím leštiaceho kotúča.

Skladovanie plechových diskov

Plechové disky majú oproti hliníkovým tú výhodu, že pri ich skladovaní si nevyžadujú takú starostlivosť. Takisto je ale potrebné dôkladne ich umyť, a to buď vodou s auto šampónom, alebo použitím prípravkov na disky.

Disky následne nezabudnite vysušiť, nakoľko nielen špinavé, ale aj mokré či vlhké disky môžu počas skladovania zhrdzavieť.

Ako správne skladovať pneumatiky a disky

Vhodné podmienky pre skladovanie pneumatík

Pneumatiky je vhodné skladovať pri teplote -5 až 5°C v miestnosti bez slnečného svetla, ďaleko od zdrojov tepla a rozpúšťadiel. Takisto je rozdiel, či skladujete pneumatiky s diskami alebo bez nich.

Pneumatiky bez diskov ukladajte zvisle a je vhodné ich polohu aspoň raz za čas meniť. Vhodné je mať na ne stojan. Pneumatiky s diskami môžete poukladať na hromadu, pričom je vhodné dať si na zem kus kartónu a vložiť ho aj medzi jednotlivé pneumatiky. Predídete tak treniu, ktoré by mohli disky alebo pneumatiky poškodiť.

Správnym skladovaním pneumatík a diskov zabezpečíte, že si svoje vlastnosti zachovajú po dlhé roky. Ako skladujete pneumatiky vy?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.