Audi zvyšuje napätie

Zaťaženie elektrickej siete moderných automobilov rastie a tradičná 12 V sústava začína strácať dych. Nové možnosti otvára vyššie napätie.
Vydané  Text: 

Aktuálne vývojové trendy automobilov smerujú k stále širšej ponuke komfortných a najmä bezpečnostných systémov. Na ich pohon a ovládanie sa takmer výlučne využíva elektrická energia, čo zvyšuje nároky na palubnú sieť, takže kabeláž osobného auta dnes máva stovky metrov a aj desiatky kilogramov. Elektrický výkon je pri jednosmernej sústave daný súčinom napätia a prúdu. Pri danom napätí siete sa väčší výkon dosahuje zvýšením prúdu, čo si ale žiada primerane dimenzované vodiče s väčším prierezom a samozrejme i hmotnosťou a cenou. Ďalšie zvyšovanie výkonu preto speje k zvyšovaniu napätia. Pri osobných automobiloch je dnes štandardom 12 V sústava, pri nákladných 24 V. Aj kvôli zariadeniam, ktorých výkon sa počas prevádzky prudko mení sa však ich reálne možnosti vyčerpávajú a tak vývoj smeruje k sieťam s napätím 48 V. Jednou z firiem, koketujúcich s touto myšlienkou je i automobilka Audi, ktorá v súčasnosti testuje 48 V sústavu na konceptoch A6 TDI a RS 5 TDI. Motory oboch automobilov využívajú preplňovanie turbokompresorom, ktorý je doplnený o ďalší kompresor, poháňaný elektromotorom. Jeho výkon by pri klasickej 12 V sústave znamenal mimoriadne vysoké prúdy, takže použitie vyššieho napätia je takmer nevyhnutné. Okrem toho je vítané napríklad aj pri systémoch regulujúcich parametre podvozku. Technicky je palubná sústava oboch konceptov riešená ako hybridná, so základnou 12 V a doplnkovou 48 V vetvou, so vzájomným prepojením cez DC/DC prevodník. V aktuálnom štádiu vývoja je zdrojom energie 48 V časti lítium-ionový akumulátor a alternátor. Zapojenie umožňuje prevádzku v režime mild hybrid, kedy sa na pohon alternátora prednostne využíva kinetická energia auta pri jeho spomaľovaní so zaradeným prevodovým stupňom. Vtedy sa prejaví ďalšia výhoda 48 V sústavy, pretože alternátor je schopný pracovať s výkonom až 10 kW, čo je výrazne viac, než v súčasnosti, kedy je maximum tých najvýkonnejších asi 3 kW. Vďaka tomu je možné uchovanie výrazne väčšieho množstva energie, čo sa v praxi môže prejaviť úsporou paliva až 0,4 l/100 km a úmerným poklesom emisií CO2 o 10 g/km.
Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.