Jaguar s novým srdcom

Spoločnosť Jaguar Land Rover uvádza úplne novú generáciu motorov. Zrodili sa na čistom hárku papiera a využívajú najmodernejšiu techniku súčasnosti.
Vydané  Text: 

Motory nového radu nazvaného Ingenium sa výkonovými parametrami a kultúrou chodu zaradia na špičku svojich tried. Určené sú pre značky Jaguar aj Land Rover, takže koncepcia dovoľuje ich pozdĺžnu aj priečnu montáž, kombináciu s mechanickou či automatickou prevodovkou, zapojenie do hybridného agregátu aj spojenie s pohonom predných, zadných, alebo všetkých kolies. Nový rad sa vyznačuje modulárnou (stavebnicovou) konštrukciou, zhodnou pre zážihové aj vznetové motory. Základom je vždy kompaktný blok z hliníkovej zliatiny s rovnakým vŕtaním a zdvihom a teda i objemom valcov 500 cm3, nemení sa ani osová vzdialenosť jednotlivých valcov. To v budúcnosti uľahčí návrh odvodených variantov s rozdielnym objemom podľa požadovaného výkonu. Potešiteľná je tiež nízka hmotnosť, najväčšia úspora proti súčasnému porovnateľnému agregátu dosahuje až 80 kg. Konštruktéri sa pri návrhu zvlášť zamerali na zvýšenie mechanickej účinnosti, to znamená zníženie vnútorných strát, pozostávajúcich najmä z trenia a pohonu príslušenstva. Pri štvorvalcovom vznetovom agregáte napríklad dosiahlo zníženie až 17% oproti súčasnému motoru. Zlepšenie je najmä zásluhou rozsiahlejšieho použitia valivých ložísk namiesto klzných, regulovateľného olejového a vodného čerpadla, regulácie ostreku piestov a prepracovanej geometrie kľukového mechanizmu. Príprava zmesi bude vo všetkých prípadoch prebiehať priamym vstrekovaním s centrálne umiestneným vstrekovačom. Dôležitým cieľom pri návrhu bolo tiež zladenie motora s turbokompresorom pre dosiahnutie čo najlepších výkonových parametrov, najmä pri nízkych otáčkach, čo ďalej pomôže zníženiu spotreby a tým i emisií CO2. Motory radu Ingenium počas vývoja absolvovali skúšky, ktoré sú ekvivalentné ôsmim rokom testov, vrátane 72 000 hodín na dynamometroch a 3,2 miliónov kilometrov na cestách. Výroba sa rozbehne už začiatkom budúceho roku v novej fabrike neďaleko Wolverhamptonu, ako prvý príde preplňovaný vznetový štvorvalec s kódovým označením AJ200D. Svoje miesto si nájde aj v novom type XE, ktorého premiéra je naplánovaná už na september.
Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?