Andrea Pininfarina tragicky zahynul

Súčasný prezident známej karosárne prišiel o život vo veku 51 rokov včera pri autonehode neďaleko Turína.
Vydané  Text: 

Andrea Pininfarina sa narodil v roku 1957 ako vnuk zakladateľa firmy Battistu „Pinin“ Farinu. Po vyštudovaní strojárskej fakulty sa zamestnal vo firme Fruehauf v USA, no po roku sa vrátil do rodinnej firmy. Do vedenia spoločnosti sa dostal v roku 2001 ako predseda správnej rady, neskôr prevzal aj funkciu prezidenta. Okrem automobilového dizajnu pre popredné značky ako Ferrari, Maserati, Cadillac, Alfa Romeo, Volvo, Jaguar, Lancia, Peugeot, Daewoo či Hyundai sa spoločnosť Pininfarina od osemdesiatych rokov venovala aj ďalším odvetviam dizajnu, ako napríklad interiérom či koľajovým vozidlám. Spoločnosť sa okrem návrhov zaoberala aj sériovou výrobou automobilov pre ďalšie automobilky a celkovo v súčasnosti zamestnáva vyše 3000 zamestnancov. Andrea Pininfarina zanechal vdovu a tri deti.
Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.