Nový model

Nový NISSAN QASHQAI odhalený! Zmena je priam obrovská, kamery vidia aj pod podvozok

Nová verzia kompaktného SUV Qashqai sa podobá na elektromobil Ariya.

Novinkou je tiež celkom nový stupeň výbavy N-Design
Vydané  Text: 

Japonská automobilka Nissan odhalila novú verziu svojho najpredávanejšieho európskeho modelu Qashqai. Od roku 2007 sa vyrobilo viac ako 1,3 milióna kusov a tri a pol roka od uvedenia tretej generácie modelu Qashqai na trh sa v Európe predalo viac ako 350-tisíc kusov, ide pritom o segment s najväčším konkurenčným tlakom.

Toto kompaktné SUV, ktoré fakticky predurčilo vývoj európskeho autopriemyslu v nasledujúcich rokoch, po novom pripomína Nissan Ariya, ponúka vylepšený interiér, technologickú výbavu či tri nové odtiene laku karosérie.

Vylepšenia viditeľné zvonka

Nissan Qashqai aj doteraz vyzeral esteticky vyvážene, ale nová podoba ho nepochybne dostane do pozornosti všetkých, ktorým viac záleží na dizajne. Predná časť je kompletne prepracovaná a pripomína elektrické SUV Ariya, naďalej si pritom zachováva určitú nezávislosť. Nie je to teda tak, že by sa Nissan vydal cestou totálnej unifikácie.

Inzercia

Inzercia

Predná maska so štruktúrovaným vzorom využíva ostré motívy a je tak v súlade s dizajnom svetiel. Vizuálne dominantné sú denné LED pásy, ktoré dopĺňajú prerušované svetelné prvky – dovedna tak tvoria dve polovice písmena X. Stretávacie a diaľkové svetlomety sú potom potlačené do úzadia, ako je to zvykom v moderných automobiloch.

Zvlášť v čiernom laku karosérie vyslovene zanikajú na úkor denných svetiel.

V zadnej časti zostáva tvar svetiel nezmenený, ale zloženie svetiel v rámci svetelnej jednotky bolo prepracované. Nárazník bol prepracovaný a teraz má zladenú farbu – buď lesklú čiernu vo vyšších stupňoch výbavy, alebo vo farbe karosérie v novom stupni výbavy N-Design.

Nové 18″ disky z ľahkej zliatiny sú teraz štandardnou výbavou modelu Qashqai strednej výbavy (N-Connecta). Pre vyššie výbavy sú k dispozícii nové 19″ disky z ľahkej zliatiny a nový dizajn 20″ diskov kolies. Podľa výrobcu ide o jednu z najširších ponúk diskov kolies v segmente.

Do palety modelu Qashqai pribudli tri nové farby. Perleťová biela je nová a vyznačuje sa čistejším odtieňom, ktorý sa v určitých svetelných podmienkach zdá byť žiarivý. Perleťovo čierna farba nahrádza predchádzajúcu čiernu a má sýtejší čierny odtieň a jej efektom je vyostrenie definície vizuálnej geometrie modelu Qashqai.

Deep Ocean je nový pútavý odtieň farby. V závislosti od prevládajúcich svetelných podmienok sa zdá, že sa nachádza niekde medzi tmavomodrou, zelenou a kovovou.

Päť farieb modelu Qashqai – perleťová biela, Deep ocean, červená Fuji, magnetická modrá a keramická sivá – je k dispozícii v dvoj farebnom prevedení karosérie pre ešte výraznejší vzhľad.

Fotogaléria: Nový Nissan Qashqai (facelift 2024) na nasledujúcej strane

Decentné vylepšenie interiéru

Podľa výrobcu bol interiér nového Qashaqaia prepracovaný, poukazuje najmä na nové materiálové vyhotovenie povrchov či ambientné osvetlenie. Vyššie stupne výbavy majú prístrojovú dosku pokrytú náhradou kože Alcantara.

Najpozoruhodnejšia je podľa výrobcu čierna čiastočne prešívaná prémiová koža v najvyššej výbave Tekna +. V predposlednom stupni výbavy Tekna je prešívaná syntetická koža, ktorú dopĺňajú časti z brúsenej kože. V Alcantare sú sedadlá potiahnuté aj v celkom novej výbave N-Design, ktorá dodáva vozidlu prémiovejší imidž.

Vidí aj pod podvozok

Nový Qashqai sa dočkal aj funkčných vylepšení.

Vylepšený kamerový systém je teraz vybavený funkciou 3D, ktorá umožňuje vodičovi vidieť vozidlo nielen zhora, ale aj vybrať si jeden z ôsmich rôznych vonkajších kamerových bodov: spredu, zozadu, zboku alebo z rohov.

Pribudla aj funkcia, ktorú Nissan do slovenčiny preložil ako „neviditeľný pohľad na kapotu“ – je to obdobia priehľadnej kapoty. Technológia funguje tak, že obraz prednej kamery sa na displeji zobrazuje oneskorene v závislosti od polohy. Vodič tak má k dispozícii aj ilustrovaný obraz spod vozidla, aby vedel, kde sa nachádzajú prípadné prekážky. Nie je to teda prenos z kamery v reálnom čase, nie je možné vidieť zmeny v čase (napríklad mačku, ktorá si medzičasom ľahla pod vozidlo).  Napriek tomu je prínos tejto funkcie nespochybniteľný.

Technické vylepšenia sa týkajú aj asistenčných systémov. Napríklad systém núdzového udržiavania v jazdnom pruhu sa teraz automaticky aktivuje pri naštartovaní vozidla. Pri rýchlostiach nad 60 km/h spúšťa činnosť systémov varovania pred vybočením z jazdného pruhu a prevencie vybočenia z jazdného pruhu. Pozostáva z haptického varovania prostredníctvom vibrácií cez volant, keď systém zistí, že vozidlo je príliš blízko stredových čiar alebo okraja cesty.

Novinkou modernizovaného modelu Qashqai je rýchly a jednoduchý individuálny režim nastavenia, ktorý vodičovi umožňuje rýchlo prispôsobiť úroveň rôznych asistenčných technológií podľa jeho preferencií. Môže sa to uskutočniť prostredníctvom dvojkrokového procesu pomocou tlačidla skráteného menu na ľavom ramene volantu a tlačidla „Ok“.

Zachované motorizácie

Facelift modelu Qashqai neobnáša zmeny v ponuke motorizácií, a tak novinka bude v Európe naďalej dostupná vo verziách Qashqai Mild Hybrid a e-Power. Verzia e-Power je v podstate elektromobil na benzín, pretože hoci sa do vozidla tankuje benzín a ním sa poháňa spaľovací motor, ten je v skutočnosti iba generátorom energie pre elektrický motor poháňajúci kolesá. Vo výsledku sa tak majú šetriť emisie CO2 a spotreba paliva. Qashqai e-Power sa teda nedá nabíjať káblom.

Fotogaléria: Nový Nissan Qashqai (facelift 2024) na nasledujúcej strane

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ