Spravodajstvo

Polícia odhalila nelegálne vrakovisko so 397 autami. Neskočilo tam aj vaše auto?

Autovraky sú pre životné prostredie záťažou a je potrebné s nimi nakladať tak, aby neboli ohrozujúce. V prípade nelegálneho vrakoviska vzniká riziko znečistenia prostredia, v ktorom žijú desiatky až stovky tisíc ľudí.

Vyšetrovanie stále prebieha, polícia sa o svoj „úlovok“ podelila s verejnosťou prostredníctvom Facebooku.
Vydané  Text: 

Policajti oddelenia Enviropolície v uplynulých dňoch vykonali v Košiciach, v časti Nad Jazerom, rozsiahlu obhliadku miesta činu vo veci trestného činu neoprávnené nakladanie s odpadmi, pri ktorej bolo zistených a zdokumentovaných 397 kusov neoprávnene uložených vozidiel po životnosti, takzvaných autovrakov.

Aktuálne v prípade pokračuje intenzívne vyšetrovanie a na základe zistených skutočností pri obhliadke miesta činu boli do trestného konania pribraní príslušný znalci.

Autovraky sú v zmysle medzinárodných a vnútroštátnych právnych predpisov považované za nebezpečný odpad.

Niektoré časti takýchto vozidiel sú síce ľahko obchodovateľné, ale niektoré predstavujú vážny environmentálny problém z pohľadu ich bezpečnej likvidácie – ide napríklad o staré autobatérie, motorové oleje, prevádzkové kvapaliny, plasty, textil a podobne.

Policajný zbor upozorňuje občanov, aby si všímali tento druh činnosti, nakoľko protiprávnym rozoberaním vozidiel po dobe ich životnosti môže dochádzať k vážnemu znečisťovaniu životného prostredia.

V prípade podozrenia neváhajte kontaktovať políciu na známom telefónnom čísle 158, alebo na príslušnom orgáne odpadového hospodárstva.

Predaj auta na náhradné diely krok za krokom

Niekomu inému sa môžu diely z vášho auta hodiť a dokonca vám za ne zaplatí. Má to však niekoľko háčikov. Aké sú to?

Občas môže nastať situácia, keď so svojím autom havarujete tak, že už nie je schopné ďalšej jazdy ani po oprave. Alebo v inom prípade by oprava bola taká drahá, že sa to jednoducho neoplatí. Nezúfajte, existuje aj iný spôsob, ako sa úplne vyhnúť strate peňazí, a to predajom vášho auta na náhradné diely. Poradíme vám, ako to urobiť práve teraz, krok za krokom.

Ako je to s odhlásením vozidla?

Ak sa rozhodnete svoje auto predať na náhradné diely, nebudete ho môcť odhlásiť z evidencie vozidiel . Nezískate totiž doklad o ekologickej likvidácii vozidla, ktorý na jeho odhlásenie z evidencie potrebujete.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Ak nedostanete doklad o ekologickej likvidácii, vozidlo zostane v evidencii a jeho majiteľ bude mať ďalšie povinnosti (napríklad platiť povinné zmluvné poistenie). V tomto prípade sa môže stať, že budete povinné zmluvné poistenie platiť navždy.

Žiaľ, neexistuje žiadna zákonná možnosť, ako si ponechať vozidlo na náhradné diely. Existuje však niekoľko trikov, ako zákon obísť. Dôsledky vás však budú sprevádzať vždy.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Dočasné vyradenie vozidla z prevádzky je možné aj na viac ako 10 rokov, ale aj do 1 roka. Poplatky sú od 5€ do jedného roka, 20 € od 1 roka do 2 rokov, 35€ od 2 do 4 rokov, ďalej 70€ od 4 do 6 rokov, 170€ od 6 do 10 rokov a 350€ nad 10 rokov. Opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel stojí 5 €.

Polícia odhalila nelegálne vrakovisko pri Košiciach (marec 2024)

Vývoz vozidla do zahraničia: Odhlásenie vozidla do cudziny je možné vykonať týmto spôsobom:

  • odhlásenie evidovaného vozidla s vydaním vývozných tabuliek s evidenčným číslom, papierového osvedčenia o evidencii časť II a čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I,
  • odhlásenie evidovaného vozidla bez vydania vývozných tabuliek s evidenčným číslom, pričom sa vydáva papierové osvedčenie o evidencii časť II a čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I.

Taktiež je možné vykonať odhlásenie doposiaľ neevidovaného vozidla do cudziny, t. j. novozakúpeného vozidla od autorizovaného predajcu nových vozidiel, ktoré ešte nebolo evidované v Slovenskej republike ani v inom štáte.

Orgán Policajného zboru však nevykoná odhlásenie vozidla do cudziny, ktoré bolo vyradené z evidencie vozidiel Slovenskej republiky alebo z evidencie vozidiel iného štátu. Odhlásenie vozidla do cudziny je možné vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Správny poplatok platí žiadateľ.

Predaj náhradných dielov

Svoje auto ste úspešne „ekologicky zlikvidovali“ a teraz je čas začať predávať náhradné diely. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je odfotiť náhradné diely a ponúknuť ich predajcovi ojazdených vozidiel, ktorý okrem iného ponúka autá na predaj. Bazár sa postará o rýchly predaj a potom už môžete len žať odmenu.

Pokračujte na ďalší príspevok »