Nový model

Nová generácia SUZUKI SWIFT: Udrží si nízku cenu vďaka benzínovému motoru

Prístup značky bude ľuďom sympatický, pretože model Swift bude naďalej ponúkať s úsporným benzínovým motorom.

Novú generáciu Swiftu teraz výrobca avizuje prostredníctvom konceptu, ktorý má byť blízky produkčnej verzii.
Vydané Text: 

Elektromobily sú zatiaľ jediná perspektíva, ale ešte je čas aj na úsporné benzíny a nafty

Výrobcovia automobilov dnes stoja pred náročnými výzvami spojenými s prechodom na lokálne bezemisné vozidlá a stratégiami dlhodobej udržateľnosti. Napriek tomu, že stále existujú a plánujú sa automobily s elektrickými motormi poháňané vodíkovými palivovými článkami, v skutočnosti sa hlavná pozornosť automobiliek sústreďuje na elektromobily s batériovým pohonom, BEV.

Predovšetkým pre malé mestské automobily to nie je priaznivý smer vývoja, keďže aktuálne používané batérie (trakčné akumulátory) sú napriek nespornému pokroku v uplynulých rokoch stále robustné a ťažké. Výnimkou sú Dacia Spring a nový Citroen e-C3.

Lenže Dacia s ambíciou čo najväčšieho zníženia nadobúdacej ceny nutne siaha po drastických optimalizáciách interiéru, technológií, bezpečnosti, ale aj jazdných vlastností a dojazdu.

Inzercia

Inzercia

Ako si s týmito výzvami poradil Citroen so svojím e-C3, zatiaľ nevieme, na zverejnených materiáloch zatiaľ vyzerá automobil vskutku dobre.

Štvrtá generácia Suzuki Swift sa odhaľuje zatiaľ ako koncept

Malý automobil, ktorý má pred sebou posledné desaťročie so spaľovacím motorom, je aj SUZUKI SWIFT. Obratné (nielen) mestské auto má svojich pravoverných priaznivcov, pretože vždy patrilo k ikonám autopriemyslu a v jeho prospech hrali skvelé jazdné vlastnosti.

Teraz automobilka Suzuki predstavila koncept novej generácie modelu Swift a avizuje, že automobil aj naďalej ostane poháňaný spaľovacím motorom. Elektrický Suzuki Swift Electric teda zatiaľ neprichádza, a to ani v čase, keď ostatné automobilky prijali opatrenia, aby spustili svoju transformáciu na výhradne elektrickú mobilitu: Volkswagen, Škoda, Audi, BMW, Mercedes-Benz, Kia, Hyundai a mnohé ďalšie.

Japonci si tak správne povedali, že nie je nutné opravovať, čo nie je pokazené. Koncept štvrtej generácie Suzuki Swift je tak len evolúciou súčasnej tretej generácie. Počítať je možné teda s nemennou siluetou  a iba mierne upravenou prednou časťou, ktorá vyzerá na prvý pohľad modernejšie, ale zachováva typický charakter Swiftu. Za tou sa podľa automobilky majú skrývať „vysoko efektívne“ motory dosahujúce „veľmi nízku spotrebu“. A budú vždy spaľovacie.

Vďaka tomu, že Swift bude naďalej pracovať s benzínovým motorom, môžeme očakávať v porovnaní s elektromobilmi podstatne nižšiu nadobúdaciu cenu.

Produkčná verzia má byť vo svojej domovine odhalená ešte tento rok, pričom príchod na európske trhy sa môže počítať najskôr v roku 2024.

Suzuki Swift 3. generácie (modelový rok 2021)

Aktuálne je v predaji tretia generácia Suzuki Swift. V porovnaní s predchodcom prišla o zopár milimetrov v rámci dĺžky, šírky aj výšky, len v prípade rázvoru došlo k nárastu. Japonci sa ale vyhrali s dispozíciou interiéru, čo viedlo k väčšiemu priestoru na sedadlách aj v batožinovom priestore. Hoci vozidlo vyzerá podobne ako predchodca, stojí na novej odľahčenej platforme HEARTECT, s ktorou prišla zhruba 10-percentná redukcia hmotnosti. Automobilka zároveň vôbec prvýkrát ponúkla zákazníkom novo vyvinuté motory Boosterjet. Bol z toho znovu úspech, a to nielen v Japonsku či Európe, ale aj v Indii, v Pakistane či v Kolumbii, pričom len posledné dve spomínané krajiny predajmi vyvažujú celý starý kontinent.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024