Land Rover Defender Electric

Je to potvrdené: Jaguar Land Rover bude v Nitre vyrábať nový elektrický Defender, automobilka so Slovenskom počíta naďalej

Elektrický Defender je súčasťou plánov JLR uviesť na trh deväť plne elektrických modelov do roku 2030.

Závod bude prekonfigurovaný na elektrifikáciu ako súčasť investície vo výške 15 miliárd libier vyčlenených na transformáciu spoločnosti JLR.
Značku Jaguar čaká veľký reštart a tiež nový maloobchodný model.
Vydané  Text: 

Jaguar Land Rover oznámil, že vo svojom závode na Slovensku bude vyrábať elektrickú verziu svojho Defenderu.

Výrobná závod v Nitre v súčasnosti vyrába aktuálnu generáciu modelu Defender so spaľovacími motormi.

Automobilka nezverejnila konkrétny časový plán uvedenia nového elektrického Defenderu na trh, ale avizuje, že elektrický Defender je súčasťou plánov JLR uviesť na trh deväť plne elektrických modelov do roku 2030.

Spoločnosť JLR začiatkom tohto roka uviedla, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje 15 miliárd libier (~17,2 mld. eur) do vývoja elektrických vozidiel, pričom nový plne elektrický Jaguar príde v roku 2025.

Výroba Land Rover Defender v Nitre na Slovensku, kontrola kvality lakovania karosérie/ Land Rover Defender production at JLR plant in Nitra, Slovakia; quality check 

Spoločnosť JLR zatiaľ oznámila plány na výrobu šiestich elektrických modelov Range Rover a Jaguar vo Veľkej Británii do roku 2030 vo svojich závodoch v Solihull a Halewood.

Inzercia

Inzercia

„S potešením oznamujem, že náš fantastický, najmodernejší závod v Nitre bude toto desaťročie vyrábať elektrické vozidlá ako súčasť našej stratégie elektrifikácie. Ide o vyjadrenie dôvery 5 000 kvalifikovaným a oddaným ľuďom závodu. Demonštrujeme tým kľúčovú úlohu závodu Nitra, s jeho vysokou produkciou. Chcem sa tiež poďakovať našim dodávateľom, ktorí nás nasledovali, aby sme sa usadili v Nitre a podporili naše zvýšenie výroby,“ povedala výkonná riaditeľka priemyselných operácií JLR Barbara Bergmeier.

Bergmeier pri oznamovaní noviniek k 5. výročiu slovenského závodu ocenila úspech závodu a jeho ľudí, ktorí od spustenia výroby v roku 2019 doteraz vyrobili viac než 365 000 vozidiel Defender a Discovery.

Výkonná riaditeľka priemyselných operácií JLR Barbara Bergmeier

Veľký prerod značky Jaguar: Nové autá vás budú šokovať, tvrdia ľudia od značky

  • Britská značka Jaguar sa zásadne zmení. Mieni zvýšiť cenu aj kvalitu svojich modelov a sústredí sa na severoamerický trh.
  • Snaha osloviť čo najviac prémiových kupcov posunula značku do „priemernosti“, povedal kreatívny riaditeľ JLR Gerry McGovern.
  • Jaguar teraz čaká veľký reštart a tiež nový maloobchodný model. 

Jaguar Land Rover považuje USA za kľúč k budúcemu úspechu značky Jaguar, vyplýva z najnovších vyjadrení vedenia spoločnosti.

JLR mieni znovuzrodiť značku Jaguar tým, že zredukuje svoj modelový rad a posunie značku na vyššiu úroveň, aby konkurovala Bentley a Porsche namiesto Mercedes-Benz a BMW.

 

Americký trh bol ústredným prvkom úspechu Jaguaru v 90. rokoch, preto sa k nemu plánuje vrátiť ako ku kľúčovému. Dávnejšie americké úspechy Jaguaru sa však medzičasom „stratili v tabuľkách Ford Motor Company,“ povedal Mardell, ktorý bol 20. júla potvrdený ako generálny riaditeľ JLR po tom, čo túto pozíciu zastával dočasne.

Táto značka bola neuveriteľne úspešná v Severnej Amerike pred 25 rokmi ešte predtým, ako sme prijali kompromisy,“ povedal minulý mesiac investorom generálny riaditeľ JLR Adrian Mardell.

Mardell nastúpil do JLR v roku 1990, teda rok po tom, čo spoločnosť Ford kúpil. Vtedy Jaguar cielil na oveľa bohatších zákazníkov. Tlak Jaguaru na objem v neskorších rokoch vlastníctva Fordom, ako aj počas jeho súčasného vlastníctva Tata Group znamenal, že stratil spojenie s bohatšou skupinou kupujúcich.

Len v USA je 20 miliónov milionárov,“ povedal Mardell. „Takže nižší objem a vyššia cena je dnes pre Jaguar absolútne správny prístup.“

Fotogaléria: možné dizajny novej generácie vozidiel Jaguar

Koniec „priemernosti“

Jaguar v posledných rokoch rozšíril svoj sortiment o tri sedany, tri crossovery a športové auto v snahe vytvoriť britskú verziu BMW.

Avšak snaha osloviť čo najviac prémiových kupcov posunula značku do „priemernosti“, povedal kreatívny riaditeľ JLR Gerry McGovern na tej istej investorskej akcii, ktorá sa konala v centrále JLR v Gaydone v strednom Anglicku.

McGovern vedie dizajn prvého nového modelu novej éry Jaguaru, plne elektrického štvordverového GT. GT bude prvým z troch úplne nových elektrických Jaguarov. Bude predstavený tento rok a do predaja sa dostane v roku 2024, pričom cenovka by mala vo Veľkej Británii začínať na okrúhlych 100-tisíc britských librách.

Možný dizajn pripravovaného JAGUAR GT (2024)? Snáď, takto si ho však predstavuje iba generatívna AI.

Dizajn nových modelov rozdelí názory, povedal McGovern.

„Čoho sa nebudeme báť, je to, že nás bude milovať každý, pretože to je bozk smrti,“ povedal. „To je to, čo dostalo Jaguar do situácie, v ktorej sa dnes nachádza a ktorá je absolútne nespravodlivá.“

V apríli tohto roku McGovern povedal, že budúce Jaguary budú využívať ikonický štýl modelov, ako je E-Type, ale budú radikálne prepracované. “

Budú šokovať a budú nebojácne,“ povedal.

Nový maloobchodný model

Jaguary sa budú predávať s použitím iného obchodného modelu, povedal obchodný riaditeľ JLR Lennard Hoornik na podujatí pre investorov bez toho, aby zachádzal do detailov.

Jaguáre nebudú ponúkané v každom predajcovi JLR. Spoločnosť rozdeľuje Jaguar Land Rover na to, čo nazýva House of Brands . Land Rover sa delí na značky Range Rover, Discovery a Defender. JLR tiež založí „butiky“ len pre Jaguar.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ